Brighton trece peste Man Utd în clasament după remiza cu Wolves

Mijlocașul englez al lui Brighton, James Milner, se luptă cu apărătorul portughez al lui Wolverhampton Wanderers, Nelson SemedoAFP
Brighton și Wolves au terminat la egalitate un meci lipsit de inspirație, 0-0. Oamenii lui Roberto de Zerbi au înregistrat al doilea rezultat de egalitate fără goluri la rând în Premier League, în timp ce seria de victorii a lui Wolves s-a încheiat la trei. Rezultatul va fi un șoc pentru ambele echipe, în condițiile în care în ultimele 3 dueluri directe s-au marcat 16 goluri.

A fost o primă repriză cu puține ocazii și puțină calitate pe Amex Stadium.

Facundo Buonanotte a irosit cea mai bună șansă a lui Brighton după doar 12 minute, când a reluat cu o lovitură de cap un corner executat de Pedro Estupiñán la bara a doua.

Argentinianul a lovit, însă, greșit din plonjon, iar mingea a fost scoasă de pe linie de Tommy Doyle.

Presiunea ridicată a lui Wolves a împiedicat Brighton să intre în ritmul lor de pase și aproape că i-au lovit pe Pescăruși pe contraatac în minutul 22, când Pedro Neto - la prima sa titularizare în Premier League de la 28 octombrie - a scăpat în viteză și a trimis un șut cu stângul pe lângă poarta lui Jason Steele de la marginea careului.

Apărătorul nord-irlandez al lui Wolverhampton Wanderers #02 Matt Doherty (2L) se luptă cu apărătorul englez al lui Brighton #05 Lewis Dunk (R)AFP

Imediat după reluare, Neto a provocat din nou probleme și Wolves a avut cea mai bună ocazie a meciului. El l-a găsit pe Cunha în careu, iar prima încercare a brazilianului a fost oprită de Steele, înainte ca acesta să reia a doua oară peste poartă.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Seria neînvinsă a echipei lui Gary O'Neill se extinde astfel la șase în toate competițiile, dar pierde șansa de a ajunge la egalitate de puncte cu gazdele din această seară și rămâne pe locul 11.

Brighton, între timp, se află pe locul 7, la opt puncte de locurile europene.