Bowen înscrie un hat-trick și West Ham câștigă primul meci din anul 2024

Bowen înscrie un hat-trick și West Ham câștigă primul meci din anul 2024Profimedia
Un hat-trick al lui Jarrod Bowen a ajutat West Ham United să întrerupă o serie de șase meciuri fără victorie în Premier League, asigurându-și prima victorie din 2024 cu o victorie entuziasmantă de 4-2 pe teren propriu cu Brentford, luni.

West Ham - Brentford 4-2

Echipa lui David Moyes a urcat pe locul opt, cu 39 de puncte, la egalitate cu Brighton, ocupanta locului șapte, și la cinci de Manchester United, ocupanta locului șase. Brentford rămâne pe locul 16, cu 25 de puncte, la cinci distanță de zona retrogradării.

"Am sperat că va veni. Era nevoie de ea. Forma noastră în șase săptămâni a fost slabă. Este bine să marcăm patru goluri și să obținem o victorie acasă", a declarat Moyes pentru BBC.

"(Locul opt) nu este rău în această perioadă a sezonului. Întotdeauna primim un nivel de critică, dar suntem acolo sus, provocând.

Sunt multe echipe cu mulți bani și experiență. Doar acum trei ani ne luptam să evităm retrogradarea în majoritatea sezoanelor."

Gazdele au preluat conducerea după cinci minute de joc, când Bowen a colectat pasa lui Emerson de pe stânga pentru a înscrie, înainte de a dubla avantajul cu un voleu din apropiere, două minute mai târziu.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Neal Maupay a redus din diferență pentru vizitatori în minutul 13, după o pasă de la Keane Lewis-Potter.

Bowen a profitat de apărarea neglijentă a lui Brentford pentru a realiza primul său hat-trick la seniori cu o lovitură de cap de la marginea careului de șase metri în minutul 63, iar Emerson a făcut 4-1 cu un șut superb de la distanță în colțul din dreapta sus după doar șase minute.

Yoane Wissa a marcat cu opt minute înainte de final pentru Brentford, care a fost aproape de un gol în prelungiri, dar nu a reușit, suferind a cincea înfrângere în ultimele șase meciuri.

"Au fost multe meciuri, și la Hull City, în care am marcat două goluri, dar nu am reușit să îl înscriu pe al treilea", a spus Bowen.

"Înăuntru am fost foarte fericit pentru mine să reușesc acel prim hat-trick pe care îl aștept de mulți ani.

Știam că în această seară putem crea o atmosferă de casă cu fanii și dacă am început bine, ei vor răspunde la asta".

West Ham joacă sâmbătă la Everton, în timp ce Brentford o primește pe Chelsea.