"Aveam nevoie de o schimbare radicală": Pochettino, optimist după revenirea lui Chelsea

Mauricio Pochettino reacționează pe margine în timpul victoriei lui Chelsea cu 2-0 în fața lui Sheffield UnitedAFP
Mauricio Pochettino a afirmat că răspunsul lui Chelsea la înfrângerile succesive din Premier League a arătat că se află într-o "direcție bună", după ce ”Bleus” au învins sâmbătă pe Sheffield United cu 2-0.

Înfrângerile suferite în fața lui Manchester United și Everton au încins spiritele la Chelsea, dar echipa lui Pochettino i-a făcut pe critici să-și înghită limba cu un succes obținut totuși greu pe Stamford Bridge.

Chelsea s-a chinuit împotriva ultimei clasate din Premier League, dar golurile din a doua repriză marcate de Cole Palmer și Nicolas Jackson au pecetluit o victorie foarte necesară.

"Cred că am vorbit mult în timpul săptămânii după Everton despre necesitatea unei schimbări drastice", a spus Pochettino.

"A fost important să confirmăm că suntem pe un drum bun. În prima repriză, echipa a fost frustrată pentru că nu am reușit să găsim o cale de a trece de blocajul lui Sheffield United."

Nicolas Jackson înscrie al doilea gol al lui Chelsea în poarta goală
Nicolas Jackson înscrie al doilea gol al lui Chelsea în poarta goalăAFP

Primul gol al lui Chelsea, în minutul 54, a fost o combinație strălucită între Palmer și Raheem Sterling, a cărui centrare joasă a fost transformată de fostul atacant al lui Manchester City.

Palmer a devenit creatorul celui de-al doilea gol, șapte minute mai târziu, când l-a servit pe Jackson pentru 2-0.

"În a doua repriză am fost mult mai buni, am reparat lucrurile, jocul s-a legat mai bine.

"Cole a ajuns să fie jucătorul pe care vrem să-l folosim - un playmaker".