Aston Villa a trăit periculos cu Burnley, dar a reușit să învingă după eșecul de la Manchester

Douglas Luis a marcat golul decisiv de 3-2.
Douglas Luis a marcat golul decisiv de 3-2.AFP
Formația din Birmingham încheie 2023 cu trei puncte în plus după victoria cu 3-2 în fața lui Burnley și a devenit provizoriu (în așteptarea partielor lui Liverpool și Arsenal) co-lider în Premier League.

Ce mod mai bun de a te recupera după o înfrângere dureroasă decât cu o victorie obținută cu mari emoții.

Poate că fanii se așteptau la un rezultat mai mare pentru că Villa juca acasă cu penultima clasată, dar obiectivul principal a fost victoria.

Chiar dacă vizitatorii au rămas cu un om în minus, după eliminarea norvegianului Sander Berge la începutul reprizei secunde, Aston Villa nu a repurtat o victorie lejeră.

Cele mai recente rezultate ale lui Villa.
Cele mai recente rezultate ale lui Villa.Flashscore

Jamaicanul Leon Bailey a deschis scorul cu puțin timp înainte de pauză, reușită care a fost replicată imediat de elvețianul Zeki Amdouni, care a egalat imediat.

Apoi, în preajma pauzei, Ollie Watkins a oferit a doua pasă de gol pentru Villa - el este, de altfel,  liderul competiției din acest punct de vedere - și l-a servit pe coechipierului său Moussa Diaby, iar  echipa lui Unai Emery a revenit la conducere.

Echipa belgianului Vincent Kompany a primit o lovitură atunci când Berge a primit cartonașul roșu, iar misiunea echipei sale a devenit de-a dreptul dificilă pe Villa Park.

Cu toate acestea, Lyle Foster a fructificat o pasă de la Berg Gudmundsson pentru a restabili egalitatea.

A venit momentul psihologic în care englezul Aaron Ramsey a comis un penalty nedorit, care a dus la al treilea și ultimul gol, marcat de brazilianul Douglas Luiz de la punctul cu var.

Arbitrul Stuart Attwell a adăugat nouă minute de prelungiri dar scorul nu s-a mai modificat.

Statisticile meciului sunt disponibile pe Flashscore.