Arsenal supraviețuiește presiunii din final a lui Forest și începe sezonul cu o victorie

Bukayo Saka a marcat al doilea gol pentru Arsenal cu o execuție superbă
Bukayo Saka a marcat al doilea gol pentru Arsenal cu o execuție superbăProfimedia
Arsenal Londra a început cu o victorie noul sezon din Premier League, impunându-se cu scorul de 2-1 în fața celor de Nottingham Forest.

Arsenal Londra - Nottingham Forest 2-1

După un start echilibrat de partidă, în care oaspeții s-au apărat supranumeric, ”Tunarii” au găsit într-un final soluția pentru spargerea defensivei adverse.

Gabriel Martinelli a pătruns pe extrema stângă, a fost dublat de fundașii ”Pădurarilor”, dar cu o execuție superbă a reușit să strecoare mingea printre cei doi. Nketiah a fost pe recepție, a preluat pe piciorul drept și l-a învins pe Turner (min 26), portarul care până de curând a făcut parte din lotul lui Arsenal.

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 32, cu o altă execuție de mare clasă. De această dată, autorul a fost Bukayo Saka, care l-a învins pe Turner cu un șut perfect plasat din afara careului.

Repriza secundă a fost în mare parte una de gestionare a rezultatului pentru Arsenal, care la scurt timp după pauză l-a pierdut pe fundașul Jurrien Timber, din cauza unei accidentări.

Doar Declan Rice a mai animat atmosfera în tribune, noua achiziție lovind bara la un șut expediat în minutul 75 și apoi cu o reluare din voleu în minutul 81.

Când partida părea că se îndreaptă către o victorie lejeră pentru ”Tunari”, oaspeții au dat lovitura pe un contract finalizat de Awoniyi (82).

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Mikel Arteta a răspuns cu o mutare defensivă, înlocuindu-l pe Martinelli cu Gabriel, iar ”Pădurarii” nu au mai avut energia necesară pentru a forța egalarea.

Echipa lui Mikel Arteta obține prima victorie a sezonului, însă impresia lăsată este una mixtă. Dacă în prima repriză, ”Tunarii” au arătat ca o echipă capabilă să se bată cu Man City pentru titlu, finalul partidei a scos la iveală vulnerabilități care ar putea fi speculate de adversari mai puternici.