Arsenal oprește serie de invincibilitate a lui Liverpool

Saka a deschis scorul
Saka a deschis scorulProfimedia
Arsenal s-a impus cu 3-1 în derby-ul cu Liverpool din cadrul etapei a 23-a din Premier League.

Arsenal - Liverpool 3-1

Arsenal a deschis scorul prin Saka, în minutul 14, însă a fost egalată chiar înainte de pauză. După o ezitare în linia de fund a tunarilor, mingea îl lovește în mână pe Gabriel și intră în poartă. Jucătorii antrenați de Mikel Arteta au beneficiat și ei de o gafă majoră în apărarea adversarilor. Van Dijk și Alisson s-au încurcat reciproc, iar Martinelli a trimis mingea în poarta rămasă goală.

Statistici
StatisticiFlashscore

În minutul 88, Konate a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. În minutul 90+2, Trossard a făcut o cursă de peste 30 de metri în banda stângă și l-a învins pe Alisson cu un șut printre picioare.

Arsenal înregistrează a treia victorie consecutivă în Premier League și se apropie la doar două puncte de liderul Liverpool

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Ultimul meci pierdut de Liverpool a fost în luna decembrie, în Europa League, când a fost învinsă în deplasarea de la Royal Union SG. În schimb, în Premier League, cormoranii aveau doar o înfrângere înregistrată în luna septembrie 2023 (împotriva lui Tottenham).