Arsenal își revine după o săptămână dificilă și continuă lupta pentru titlu

Leandro Trossard de la Arsenal își sărbătorește golul
Leandro Trossard de la Arsenal își sărbătorește golulProfimedia
Arsenal a lăsat în urmă o săptămână dificilă învingând cu 2-0 pe Wolverhampton Wanderers pe Molineux, rezultat care a readus-o în fruntea clasamentului Premier League (PL) - reușind și un al șaselea meci fără gol primit în deplasare, un record.

Vizitatorii - care doreau să reacționeze după ce au suferit prima înfrângere din PL din anul calendaristic înainte de a fi eliminați din Europa - au început în forță, Kai Havertz trimițând mingea spre poartă în primele secunde, dar José Sá a salvat confortabil.

Bukayo Saka l-a pus și el la încercare pe portar încă de la început cu o lovitură de cap, în timp ce Gabriel Jesus a ratat din apropiere.

Declan Rice a expediat câteva șuturi de la marginea careului, dar încrederea celor de la Wolves a crescut înspre jumătatea primei reprize, când João Gomes l-a depășit pe Jakub Kiwior înainte de a trage spre poartă, dar David Raya a deviat în bară.

Meciul părea că va fi egal la pauză, dar Leandro Trossard a avut alte idei. Belgianul a marcat al nouălea său gol din campionat după o lansare a lui Jesus, și a adus-o pe Arsenal în avantaj - acesta fiind cel mai bun sezon al său ca marcator în PL.

Havertz a încercat un voleu la începutul reprizei secunde, dar Sá a reținut, înainte ca Ben White să trimită pe lângă de la distanță.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by Stats Perform

După ce au supraviețuit unor momente tensionate, Tunarii au avut propriile ocazii de a închide meciul, iar Martin Ødegaard a făcut exact acest lucru, înscriind la prima bară pentru a asigura a șasea victorie consecutivă în duelurile directe pentru Arsenal.

În schimb, gazdele sunt acum fără victorie în cinci meciuri, iar echipa lui Gary O'Neil rămâne pe locul 11 și fără o miză prea mare în acest sezon.

Flashscore Omul meciului: Declan Rice (Arsenal)