Al Nassr pierde surprinzător pe teren propriu și se îndepărtează la 9 puncte de liderul Al Hilal

Al Nassr a pierdut pe teren propriu cu scorul de 3-1 în fața lui Al Raed
Al Nassr a pierdut pe teren propriu cu scorul de 3-1 în fața lui Al RaedProfimedia
În runda cu numărul 23 din campionatul saudit, Al Nassr a pierdut pe teren propriu cu scorul de 3-1 în fața lui Al Raed.

Al Nassr - Al Raed 1-3

Absența lui Anderson Talisca, indisponibil pentru restul sezonului, pare să îi pună mari probleme antrenorului Luis Castro.

Al Nassr ajunge la cea de-a treia partidă consecutivă în toate competițiile în care nu obține succesul, Cristiano Ronaldo, Mane, Laporte și compania venind după o o altă înfrângere suferită în Liga Campionilor Asiei, 1-0 cu Al Ain (Emiratele Arabe Unite), în prima manșă din cadrul optimilor de finală.

Revenită acasă, pe arena Al-Awwal Park, Al Nassr nu s-a simțit deloc confortabil în fața lui Al Raed, care a venit extrem de montată pentru duelul din deplasare.

Aflată pe locul 13, la 5 puncte de zona roșie, Al Raed a deschis scorul în minutul 18 prin marocanul El Berkaoui, care a profitat de o greșeală în apărarea gazdelor.

La scurt timp (min 24) avea să vină și egalarea pentru Al Nassr. Mingea trimisă din voleu în bara transversală de către Cristiano Ronaldo a ricoșat la Yahya, care a împins în cele din urmă balonul în plasă.

Imediat după pauză, oaspeții au intrat din nou în avantaj, un alt marocan, Mohammed Fouzair, a înscris și el în poarta lui Ospina, la o altă fază la care apărarea gazdelor a arătat multe slăbiciuni.

Coșmarul s-a prelungit pentru trupa lui Castro în minutul 87, când algerianul Sayoud a făcut 3-1.

În prelungiri, Cristiano Ronaldo a lovit din nou bara transversală, de această dată din lovitură liberă. Nu a fost însă cu noroc pentru Al Nassr, care pierde alte trei puncte importante în lupta pentru titlu.

Clasată pe loc secund, Al Nassr se află la distanță de 9 puncte de liderul Al Hilal, formație care nu a disputat încă etapa cu numărul 23.