Performanță unică pentru un portar! Introdus pe teren în minutul 90, a înscris de la 35 de metri

Akos Tompa, portarul lui Honved Budapesta, a reușit golul etapei în campionatul U16 al Ungarieihonvedfc.hu
Un episod cu adevărat spectaculos s-a derulat în timpul unei partide din campionatul Under 16 al Ungariei.

Faza mai puțin obișnuită l-a avut ca protagonist pe Akos Tompa, portar în naționala U16 a Ungariei. Fotbalistul este legitimat la Honved Budapesta

Povestea golului etapei reușit de un portar

În ultima etapă din campionatul U16 al Ungariei, Tompa a fost introdus în teren ca atacant în minutul 90 și a reușit să înscrie golul de 3-1. Tânărul a închis tabela de scor cu o execuție frumoasă de la aproximativ 35 de metri.

”O serie neobișnuită de evenimente a avut loc în timpul meciului de fotbal Honved Budapesta - PMFC din campionatul Under 16”, au scris cei de la Nemzeti Sport.

”Am gândit ca un portar atunci când am primit mingea”

Fotbalistul de 16 ani a povestit la finalul partidei cum a reușit o asemenea execuție.

”Am mai jucat în câmp și înainte, deci nu a fost ceva nou pentru mine, doar o experiență în plus. (...) Am gândit ca un portar atunci când am primit mingea. Am simțit și că goalkeeper-ul advers era ieșit din poartă, am cântărit bine situația și soluția a fost una instinctivă”, a declarat Akos Tompa pentru site-ul oficial al lui Honved.

”Antrenorul mi-a spus să-mi iau nu doar tricoul de portar, ci și unul de jucător de câmp, în caz de urgență”, a completat tânărul jucător al celor de la Honved Budapesta, în contextul în care o bună parte din echipă s-a deplasat pentru o competiție intercluburi care are loc în Italia, existând astfel probleme în ceea ce privește alcătuirea lotului pentru partida din campionatul intern.