Hugo Lloris, debut cu victorie în MLS alături de Los Angeles FC

Lloris își face debutul pentru LAFC
Lloris își face debutul pentru LAFCAFP
Fostul căpitan al echipei Franței și a echipei Tottenham Hotspur, Hugo Lloris e fericit că a început bine sezonul în Major League Soccer. Echipa sa, Los Angeles FC a învins cu 2-1 pe Seattle Sounders.

Lloris, câștigătorul Cupei Mondiale 2018 cu Franța, a avut o intervenție decisivă chiar în primele minute, iar câștigătorii Cupei MLS 2022 au triumfat într-o revanșă a semifinalelor Conferinței de Vest de anul trecut.

Lloris, care s-a mutat la Los Angeles de la Tottenham în decembrie, a intrat în acțiune în minutul 3, realizând o paradă fabuloasă la șutul lui Jordan Morris.

Internaționalul francez de origine gaboneză Denis Bouanga, cel mai bun marcator al ligii în sezonul trecut, a fost o amenințare constantă pentru apărătorii lui Seattle, cu un șut respins de pe linia porții și o bară.

Dar Los Angeles a trecut în avantaj la pauză, când mexicanul Omar Campos a trimis o centrare fructificată cu un voleu de Timothy Tillman.

Mijlocașul polonez Mateusz Bogusz a dublat avantajul cu o super lovitură la colțul scurt de la marginea careului, în minutul 55.

Sounders a încercat să revină când argentinianul Pedro de la Vega, care își făcuse debutul ca rezervă cu doar cinci minute mai devreme, a înscris din penalty.

Antrenorul lui LAFC, Steve Cherundolo, a declarat că Lloris contribuie fără doar și poate cu calitățile și experiența sa  la progresul echipei, în condițiile în care Los Angeles l-a pierdut pe fundașul italian Giorgio Chiellini, retras în intersezon, un alt fotbalist cu o experiență uriașă.

"Stâncă de neclintit”

"El este un fel de stâncă  pentru noi, ne dă un sentiment de siguranță. Toți jucătorii simt asta când el este acolo, ceea ce este foarte important", a declarat fostul internațional american.

Lloris, care a jucat foarte rar în ultimul său an la Tottenham, a spus că încă își găsește echilibrul.

"Suntem încă în procesul de a ne cunoaște unul pe celălalt. Dar mă simt bine", a spus el.

"Știu că din punct de vedere fizic nu sunt încă 100% și trebuie să prind ritmul competiției, pentru că au trecut 10 luni".

În altă ordine de idei, sâmbătă, campioana en-titre din MLS, Columbus Crew, a avut un start pozitiv în apărarea titlului cu o victorie cu 1-0 în fața lui Atlanta United.

Fostul antrenor al lui Aston Villa, Dean Smith, a obținut trei puncte în primul său meci la conducerea echipei Charlotte, grație victoriei cu 1-0 în fața lui New York City FC.

Adilson Malanda a marcat cu capul în minutul 8, după ce lovitura de cap a lui Iuri Tavares, la un corner, s-a oprit în bară și, deși Kerwin Vargas a ratat un penalty în repriza a doua, echipa lui Smith a rezistat pentru victorie.

Belgianul Christian Benteke, fostul atacant al lui Liverpool, a reușit o triplă pentru D.C. United în victoria cu 3-1 în fața celor de la New England Revolution.

Chicago Fire era gata să obțină o victorie surprinzătoare pe terenul unei echipe puternice din Conferința de Est, Philadelphia, înainte ca ungurul Daniel Gazdag să le aducă celor de la Union o remiză, 2-2.

Se așteaptă ca Minnesota să-l anunțe săptămâna viitoare pe asistentul lui Manchester United, Eric Ramsay, ca nou antrenor principal , care îl va înlocui pe interimarul Cameron Knowles.

Houston Dynamo, câștigătoarea de anul trecut a US Open Cup, a fost ținută în șah , 1-1, pe teren propriu, de Sporting Kansas City.