Prestație ștearsă a tricolorilor cu Irlanda de Nord! Dennis Man, singura sclipire

Dennis Man a adus egalarea pentru România în minutul 23
Dennis Man a adus egalarea pentru România în minutul 23AFP
În primul test din 2024 înainte de Euro, naționala lui Edi Iordănescu a remizat pe Arena Națională cu Irlanda de Nord, scor 1-1, la capătul unui duel în care tricolorii nu au arătat un joc prea strălucit. Peste 30.000 de spectatori au fost prezenți în tribune.

Înainte de startul partidei, Michael O’Neill, selecționerul Irlandei de Nord, a avut o declarație surprinzătoare la conferința de presă, susținând că România și Scoția, adversarele nord-irlandezilor din amicalele din această lună, reprezintă pentru naționala pe care o pregătește o ”ștachetă” în ceea ce privește calificarea la un turneu final în următorele campanii.

Vorbele selecționerului au părut că i-au montat pe elevii săi, având în vedere că nord-irlandezii au început energic partida de pe Arena Națională.

În minutul 7, după un contraatac bine pus la punct, oaspeții au deschis scorul prin debutantul Jamie Reid (29 de ani).

Ofensiva nord-irlandeză a continuat apoi minute bune, fundașul lui Liverpool Conor Bradley și atacantul Isaac Price (Standard Liege), dând ceva emoții defensivei noastre, destul de șubredă în principal în flancul stâng al apărării, acolo unde Edi Iordănescu l-a preferat pe Cristi Manea în detrimentul lui Nicușor Bancu, care a părăsit accidentat cantonamentul naționalei.

Statistici
StatisticiFlashscore

Deși nu au arătat un joc strălucit, tricolorii au reușit să egaleze la mijlocul primei părți, chiar la prima acțiune periculoasă în ultima treime.

Dennis Man, care are un sezon de vis în Serie B cu Parma, a arătat că poate înscrie și la echipa națională. Extrema a reușit un stop superb după o minge lungă trimisă de Răzvan Marin și a întors doi adversari, apoi a șutat puternic pe spațiul porții, goalkeeperul Conor Hazard neavând suficientă forță pentru a respinge balonul.

Man a fost fără îndoială cel mai periculos jucător al tricolorilor. Spre finalul primei reprize, fotbalistul Parmei a avut o nouă acțiune frumoasă în flancul drept, reușind să pătrundă periculos în careu. Din nefericire, șutul său a fost blocat de coechipierul Cicâldău, aflat pe traiectoria balonului.

Partea secundă a arătat un joc ceva mai închegat al tricolorilor, care au reușit să combine mai mult în ultima treime, Răzvan Marin, Alex Cicâldău și Florinel Coman încercând șuturi spre poartă de la distanță, însă fără succes.

A fost totodată o repriză în care Edi Iordănescu a făcut mai multe experimente, schimbând mai bine de jumătate din echipa de start, în teren făcându-și apariția nume precum Mihăilă, Olaru, Hagi, Racovițan sau debutantul Adrian Șut.

Nord-irlandezii nu au mai arătat aceeași calitate precum în prima repriză, singurele momente în care au creat emoții fiind câteva încercări de a ieși pe contraatac, însă de asemenea fără finalitate.

Remiză așadar în primul test al tricolorilor înainte de Euro 2024. Peste numai 4 zile, România va întâlni Columbia, într-o partidă ce se anunță a fi una mult mai dură, având în vedere și faptul că duelul se va disputa pe teren neutru, gazdă fiind arena Metropolitano Stadium, terenul celor de la Atletico Madrid.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+4 - Final de partidă! România și Irlanda de Nord se încheie cu remiză, 1-1.

Min 90 - Partida se prelungește cu 4 minute suplimentare.

Min 85 - Hagi șutează în forță de la distanță. Portarul nord-irlandez prinde fără probleme.

Min 79 - Oaspeții trimit primul șut pe poartă din repriza secundă. Niță reține.

Min 75 - Triplă schimbare la tricolori: Andrei Burcă, Răzvan Marin și Dennis Man sunt schimbați cu Racovițan, Adrian Șut și Ianis Hagi.

Min 60 - Dublă schimbare la România: Alexandru Cicâldău și Florinel Coman sunt înlocuiți de Darius Olaru și Valentin Mihăilă.

Min 56 - Acțiunile de atac ale tricolorilor au fost ceva mai închegate. Cicâldău și Florinel Coman au încercat și ei poarta cu șuturi de la distanță, însă fără succes.

Min 48 - Răzvan Marin trimite pe poartă de la distanță. Bailey Peacock-Farrell reține fără probleme.

Min 46 - Schimbare efectuată și la Irlanda de Nord. Portarul Hazard a fost înlocuit de Bailey Peacock-Farrell.

Min 46 - O primă modificare efectuată de Iordănescu: Mogoș, accidentat, este înlocuit de Sorescu.

Min 46 - A început repriza secundă! Nord-irlandezii au avut lovitura de începere.

Min 45+2 - Finalul primei reprize! România și Irlanda de Nord sunt la egalitate, scor 1-1.

Min 45+1 - Mogoș este găsit în careu de o minge lungă trimisă de Burcă. Stoperul este blocat însă de defensiva oaspeților.

Min 45 - Prima repriză se prelungește cu două minute suplimentare.

Min 43 - Portarul Hazard vede cartonașul galben pentru trageri de timp.

Min 38 - Dennis Man are o nouă acțiune frumoasă pe cont propriu și pătrunde periculos în careu din flancul drept. Șutul extremei este însă blocat de Cicâldău, aflat pe traiectoria balonului.

Min 23 - Gool România! Dennis Man aduce egalarea după o acțiune individuală!

Min 21 - Andrei Burcă vede un cartonaș galben pentru un fault comis asupra lui Reid.

Min 16 - Niță iese dintre buturi și reține în fața lui Price.

Min 12 - Conor Bradley, mijlocașul lui Liverpool, pătrunde periculos în flancul drept. Defensiva tricoloră reușește să blocheze în ultimul moment.

Min 7 - Gool Irlanda de Nord! Debutantul Jamie Reid înscrie în urma unui contraatac devastator.

Min 1 - Start de partidă pe Arena Națională! Tricolorii au avut lovitura de începere.

Primul 11 al României

Există surprize în primul 11 al tricolorilor pentru partida cu Irlanda de Nord. Portarul ales de Iordănescu este Florin Niță (Gaziantep), preferat în detrimentul lui Horațiu Moldovan (Atletico Madrid), în vreme ce în flancul drept al apărării îl regăsim pe Vlad Mogoș (CFR Cluj). S-a vorbit mult și despre titularizarea lui Darius Olaru (FCSB) în linia mediană, însă favorit a fost Alexandru Cicâldău (Konyaspor). Așadar, România va evolua într-o formație 4-2-3-1: