Scoția a fost umilită de Olanda lui Koeman pe Amsterdam Arena

Wout Weghorst marchează al treilea gol al echipei sale
Wout Weghorst marchează al treilea gol al echipei saleProfimedia
Olanda și-a menținut recordul impresionant împotriva Scoției cu o victorie răsunătoare de 4-0 la Amsterdam, extinzându-și seria de opt victorii din 13 întâlniri.

Naționala Olandei a deschis scorul în minutul 40 prin Tijjani Reinders, care a marcat printr-un șut puternic trimis de la distanță.

Ulterior, în minutul 72, gazdele au reușit să-și dubleze avantajul prin Georginio Wijnaldum din pasa lui Cody Gakpo.

Olandezii nu s-au oprit aici și au reușit să marcheze pentru 3-0 prin Wout Weghorst în minutul 84, din pasa decisivă a lui Joey Veerman.

Două minute mai târziu (minutul 86), gazdele au dus scorul la 4-0 în urma golului marcat de Donyell Malen. Acesta a fost și reușita care a închis tabela partidei.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Până la acest duel direct, cele două formații s-au mai întâlnit în 10 rânduri, iar rezultatele înregistrate pe teren au fost în favoarea Olandei (5 victorii Olanda, 3 remize, două victorii Scoția).

În ultima întâlnire, de asemenea amicală, Olanda a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Scoția, pe arena Estadio Algarve.

Ultima victorie a Scoției în fața Olandei datează din 2003, când Scoția a învins Olanda cu 1-0 la EURO.

În această pauză competițională, Olanda va mai juca o partidă amicală cu Germania. De partea cealaltă, Scoția o va mai întâlni într-un meci de pregătire pe Irlanda de Nord.