România U18 a fost învinsă în amical de Italia U18

România U18
România U18 FRF
România U18 a pierdut la Chiajna prima partidă amicală disputată în compania selecționatei U18 a Italiei, scor 1-3.

România U18 - Italia U18 1-3

Jucătorii antrenați de Ion Marin au deschis scorul în minutul 24. Vermeșan a transformat un penalty și tricolorii au reușit să-și păstreze avansul până înainte de pauză, când Scotti a restabilit egalitatea.

Italienii au înscris în repriza secundă de două ori, în minutele 62 prin Pagnucco (penalty) și 84 Mendicino.

Cele două selecționate U18 vor disputa un nou amical duminică, 19 noiembrie, de la ora 11:00.

Lot România U18

Portari: Rafael Munteanu (Farul Constanța), Codruț Sandu (ACS LPS HD Clinceni), Yanis Găgeatu (ACSO Filiași)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Ionuț Cercel (Farul Constanța), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Matei Marin (CSA Steaua), Hussein Shehait (CSA Steaua), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj), Mario Brumă (CSA Steaua)

Mijlocași: David Păcuraru (Farul Constanța), Rareș Maeschi (ACS Sport Team București), Paul Ciupei (CFR Cluj), Robert Lăpădătescu (Universitatea Craiova), Răzvan Florea (CSA Steaua), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), David Matei (CSA Steaua), Luca Băsceanu (Farul Constanța), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Octavian Cepoi (FC Rapid 1923)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (Lecce / Italia), Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)