Remontada argentiniană cu Costa Rica. Angel Di Maria marchează un supergol.

Mac Allister (R) se luptă pentru minge
Mac Allister (R) se luptă pentru mingeAFP
Angel Di Maria (36 de ani), Alexis Mac Allister (25 de ani) și Lautaro Martinez (26 de ani) au salvat Argentina, marți, după ce campioana mondială a fost condusă cu 1-0 de Costa Rica. Scorul final a fost 3-1, într-un meci amical internațional disputat la Los Angeles.

Giganții sud-americani, cărora le lipsește căpitanul Lionel Messi, accidentat, și-au încheiat turneul de pregătire de două meciuri din Statele Unite cu o victorie meritată la Los Angeles Memorial Coliseum.

Echipa lui Lionel Scaloni, care vineri a învins El Salvador cu 3-0 la Philadelphia, a dominat primele 45 de minute și și-a creat o serie de oportunități promițătoare de gol.

Cu toate acestea, Costa Rica a fost cea care a preluat conducerea în minutul 34, după un contraatac fulminant.

Alvaro Zamora a preluat pasa lui Manfred Ugalde și a tras un șut pe jos care a fost blocat de portarul argentinian Walter Benitez.

Totuși, mingea salvată de Benitez a căzut ușor în calea lui Ugalde, care a reluat în plasă pentru 1-0.

Argentina a restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde cu un gol superb al veteranului Di Maria în minutul 52.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Extrema în vârstă de 36 de ani de la Benfica a executat o lovitură liberă superbă din afara suprafeței, care s-a dus la colțul scurt, dincolo de raza de acțiune a portarului costarican Keylor Navas.

Argentina a făcut 2-1 patru minute mai târziu, dintr-o altă lovitură de departajare.

Nicolas Tagliafico a trimis în bară după un corner, iar mijlocașul lui Liverpool, Mac Allister, a reacționat primul și a reluat cu capul din apropiere.

Atacantul lui Inter Milano, Martinez, a pus meciul la adăpost în minutul 77, reluând o minge încântătoare a lui Rodrigo De Paul.