Messi a făcut spectacol în China! Cel mai rapid gol din carieră pentru Argentina

Leo Messi a deschis scorul pentru Argentina în minutul 2, în meciul amical împotriva Australiei disputat la Beijing, ChinaProfimedia
Lionel Messi i-a încântat pe fanii argentinieni din Beijing după ce a reușit să marcheze cel mai rapid gol al carierei sale internaționale în victoria cu 2-0 în amicalul cu Australia. Pe arena Workers' Stadium din Beijing plină de spectatori, noul star de la Inter Miami a înscris după 79 de secunde.

Fanii au fost în delir încă din debutul partidei, când Argentina a recuperat o minge în jumătatea de teren a Australiei în minutul 2 și Enzo Fernandez l-a găsit pe Messi, care a ocolit doi apărători înainte de a-l învinge pe portar cu un șut plasat în stilul propriu din afara careului.

Messi, care săptămâna trecută a confirmat mutarea la echipa americană Inter Miami, a marcat acum în șapte meciuri consecutive pentru Argentina. Considerat ”talismanul țării”, starul nu dă deloc semne de relaxare în jocul său, în ciuda faptului că săptămâna viitoare va împlini 36 de ani.

"Nu văd pe nicăieri vreun tricou galben"

O mare de tricouri albe și albastre a întâmpinat echipele în momentul intrării pe teren, majoritatea covârșitoare a celor 68.000 de spectatori având tricouri ale Argentinei.

"Nu văd pe nicăieri vreun tricou galben", a declarat antrenorul Australiei, Graham Arnold, înainte de meci. "Sper din tot sufletul ca Lionel Messi să primească un mic procent din vânzările de tricouri, pentru că nu am văzut atâtea tricouri cu numărul 10 argentinian în viața mea!", a mai spus selecționerul.

Argentina și-a dublat avantajul în a doua repriză, când Rodrigo De Paul a trimis o centrare bună în careu, iar German Pezzella, venit de pe banca de rezerve, a finalizat cu succes cu o lovitură de cap.

Naționala Argentinei va părăsi China, însă va rămâne în continuare în Asia, la Jakarta, acolo unde Messi și compania vor evolua într-un nou meci amical împotriva Indoneziei, programat pe data de 19 iunie (luni), de la orele 15:30, pe stadionul Utama Gelora Bung Karno.

Urmărește Indonezia - Argentina pe Flashscore!