PSG și-a revenit după înfrângerea grea din Liga Campionilor

Rennes - PSG 3-1
Rennes - PSG 3-1AFP
Paris Saint-Germain și-a revenit după înfrângerea din Liga Campionilor suferită pe terenul lui Newcastle United și a învins duminică pe Rennes cu 3-1 în Ligue 1.

PSG a fost învinsă miercuri cu 4-1 la Newcastle, un rezultat și o prestație care au ridicat serioase semne de întrebare cu privire la perspectivele sale în Europa în acest sezon.

Dar acum se pare că și-au revenit, reușind să învingă Rennes și înregistrând o victorie care îi plasează pe locul trei în clasament, la două puncte în spatele liderului Monaco.

"Suntem întotdeauna fericiți când câștigăm, dar am fost fericit și după înfrângerea de la Newcastle", a susținut antrenorul Luis Enrique.

El a renunțat la experimentul său de a juca cu patru atacanți, iar mijlocașul Vitinha, care a revenit, a deschis scorul cu o lovitură genială la colțul scurt, după o pasă a lui Ousmane Dembele, imediat după jumătate de oră de joc.

A fost 2-0 patru minute mai târziu, când Warren Zaire-Emery a centrat pentru Achraf Hakimi, sosit nemarcat în careu, care a marcat cu capul.

Amine Gouiri a marcat cu capul din apropiere, iar Rennes a revenit în meci în minutul 56, dar PSG a marcat din nou două minute mai târziu, când o pasă joasă a lui Hakimi a fost transformată în gol de Randal Kolo Muani.

Lui Kolo Muani i-a fost anulat un alt gol pentru offside, în timp ce Kylian Mbappe a tras peste poartă pe finalul meciului.

"Poate că nu a marcat astăzi, dar a avut performanțe la un nivel foarte ridicat de la începutul sezonului", a spus Luis Enrique despre Mbappe.

"Este un pic bizar când Kylian nu marchează".