PSG revine pe primul loc în Ligue 1, după o victorie zdrobitoare cu Montpellier

Lee Kang-In marchează golul de debut pentru PSG împotriva lui Montpellier
Lee Kang-In marchează golul de debut pentru PSG împotriva lui MontpellierAFP
Montpellier pare a fi victima preferată pentru PSG : Paris Saint-Germain și-a prelungit seria de victorii în fața echipei din sudul Franței la opt victorii consecutive pe teren propriu în campionat, după ce și-a desființat adversara cu 3-0 pe Parc des Princes și a trecut pe primul loc în Ligue 1.

PSG a intrat la cabine cu un avantaj de 1-0, grație lui Lee Kang-In, care a marcat rapid, încă din minutul 10.

Sud-coreeanul a trimis un șut cu stângul în colțul scurt, după ce Kylian Mbappé a pasat cu rafinament mingea venită de la Achraf Hakimi.

A fost primul gol a lui Lee Kang pentru PSG într-un meci oficial.

Ousmane Dembele a fost cel mai activ parizian în prima repriză, depășindu-și în permanență adversarii pe aripă și lansând centrări și șuturi care au creata panică în apărarea lui Montpellier .

Singura șansă reală a vizitatorilor din repriza secundă i-a aparținut lui Teji Savanier, dar șutul său a fost blocat bine de Nordi Mukiele, aflat la prima sa titularizare în acest sezon.

PSG și-a afirmat dominația în repriza a doua și și-a dublat avantajul la aproape o oră de joc.

Warren Zaire-Emery a continuat seria de goluri începută săptămâna trecută împotriva lui Brest cu un altul aseară, după o acțiune pornită tot de la neobsitul Dembele.

Doar câteva minute mai târziu, a fost 3-0, când Vitinha, care l-a înlocuit pe Lee Kang în minutul 62, a marcat dintr-o bucată la o pasă genială a lui Hakimi.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Parizienii au fost privați de un al patrulea gol: Gonçalo Ramos din păcate pentru spectacolul sportiv s-a aflat în offside.

Antrenorul lui PSG, Luis Enrique este extrem de mulțumit. PSG a marcat câte trei goluri în ultimele patru partide de campionat și are cel mai multe goluri din Ligue 1, 26 .