PSG, egal acasă cu ”lanterna roșie” din Ligue1! Era lui Mbappe apune la Paris

Kylian Mbappe dezamăgit de ratările coechipierilor săi cu Clermont
Kylian Mbappe dezamăgit de ratările coechipierilor săi cu ClermontAFP
Paris Saint-Germain a reușit doar un 1-1 Parc des Princes cu ultima clasată din Ligue 1, Clermont. Kylian Mbappe a intrat pe teren abia minutul 66.

Parizienii au pus în pericol pentru prima oară poarta lui Clermont abia în minutul 25.

Intrat în locul lui Nordi Mukiele, care s-a accidentat chiar la început de partidă, Achraf Hakimi a șutat din afara careului, dar portarul lui Clermont a fost la post.

Surpriza s-a produs în minutul 32, când oaspeții au deschis scoru prin Habib Keita.

Atacantul lui Clermont l-a învins pe Arnau Tenas cu o execuție excelentă, un șut totuși deviat, după ce a fost servit în careu de Alan Virginius.

Luis Enrique a titularizat doi jucători de 17 ani.

Unul dintre ei, Senny Mayulu, a marcat, dar reușita sa a fost anulată în prelungirile primei reprize din cauza unui fault anterior.

Mbappe a salvat PSG de la dezastru

Kylian Mbappe a intrat în minutul 66 și a avut imediat ocazia egalării în gheată.

Căpitanul PSG-ului a șutat puternic, iar mingea respinsă de Massamba Ndiaye a ajuns la Goncalo Ramos, a cărui execuție cu capul a lovit bara transversală.

Același Ramos a fost refuzat de Ndiaye în minutul 80, la o nouă lovitură de cap.

Portughezul a reușit până la urmă să aducă egalarea în minutul 86. Mbappe l-a găsit pe Ramos în careu, iar acesta a finalizat cu calm, pe lângă portar.

PSG nu are emoții în privința titlului în Franța, chiar dacă a pierdut surprinzător două puncte pe teren propriu.

Acest rezultat pune însă presiune pe Luis Enrique și pe jucători chiar înaintea primului meci din sferturile UCL, împotriva Barcelonei.

Totuși, clubul parizian a găsit partea bună a acestei remize: Ramos a marcat golul 100 al sezonului pentru PSG: