PSG câștigă și cu Mbappe pe bancă. Parizienii au revenit după ce au fost conduși de Lille

Kolo Muani, omul meciului în PSG-Lille
Kolo Muani, omul meciului în PSG-LilleProfimedia
Paris Saint-Germain a învins LOSC Lille cu 3-1 în Ligue 1,în etapa a 21-a din Ligue 1. Este a zecea înfrângere din ultimele 11 vizite ale celor de la Lille pe Parc des Princes.

Chiar dacă parizienii au folosit o formulă improvizată, jucătorii lui Lille aveau de ce să se îngrijoreze la vederea fotbaliștilor lui Luis Enrique de la PSG.

Totuși, balul a fost deschis de oaspeți:  Yusuf Yazici , internațional turc, a înscris al 10-lea său gol în toate competițiile din acest sezon.

Avantajul a durat însă doar patru minute, pentru că Goncalo Ramos a finalizat simplu după pasa lui Dembele.

Alexsandro de la Lille a ieșit la rampă până la pauză, marcând în proprie poartă, când în încercarea de a degaja o centrare a lui Fabian a deviat în plasă. 2-0 a fost scorul reprizei.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

În repriza secundă, PSG a fost aproape de 3-1, dar goalkeeper-ul oaspeților s-a opus magistral.

La poarta cealaltă, Lille a fost și ea periculoasă, dându-i emoții campioanei Franței care nu a reușit să se desprindă decisiv în meci.

PSG a fost din nou aproape de cel de-al treilea gol, dar și de această dată Chevalier a avut o intervenție uriașă, menținând scorul de 2-1.

Yusuf Yazici le-a dat emoții celor de la PSG în minutul 78, semnând o dublă ratare la aceeași fază.

PSG a spulberat orice dubii în minutul 80, când Kolo Muani a majorat diferența la 3-1 după o fază construită în flancul stâng de Bradley Barcola, care l-a lăsat pe Muani cu poarta goală în față.

Flashscore Omul meciului: Randal Kolo Muani (Paris Saint-Germain)