Mbappe și Dembele marchează 4 goluri contra lui Lorient și PSG e la un pas de titlu!

Kylian Mbappe și Ousmane Dembele sărbătoresc unul dintre golurile sale în victorieAFP
Paris Saint-Germain s-a apropiat de al 12-lea titlu în Ligue 1, cu o victorie cu 4-1 în fața lui Lorient, echipă amenințată cu retrogradarea. Seria de invincibilitate a parizienilor în campionat a ajuns la 25 de meciuri.

PSG a câștigat duelul cu Lorient din deplasare iar parizienii sunt la un pas de a-și adjudeca titlul.

Ousmane Dembele a deschis scorul, în minutul 19, după o acțiune individuală de excepție, marcă înregistrată și un șut din interiorul careului.

După doar 3 minute, Kylian Mbappe a mărit avantajul echipei sale, după ce a primit în careu o pasă de la Nuno Mendes și a șutat imparabil pe jos.

În repriza secundă, Dembele a reușit dubla, după ce a ajuns la o pasă a lui Mbappe în interiorul careului și a trimis balonul în mijlocul plasei.

Gazdele au modificat tabela în minutul 73, când Mohamed Bamba a înscris cu capul la vinclu, după un assist al lui Benjamin Mendy.

Scorul final a fost stabilit, în minutul 90, de Mbappe, care l-a învins pe portarul lui Lorient cu un șut din afara careului.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

PSG a ajuns la 20 de victorii în acest sezon de Ligue 1 și are 69 de puncte, fiind la un pas de a cuceri titlul pentru a treia oară consecutiv.

Parizienii au un avans de 14 puncte în fața celor de la Monaco, care au câștigat și ei duelul cu Lille cu 2-0.

Flashscore Omul meciului: Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)

Lorient - PSG: clasamentul jucătorilor
Lorient - PSG: clasamentul jucătorilorFlashscore

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.