Lille trece fără complexe de Olympique Marseille și urcă pe podium în Ligue 1

Jucătorii lui Lille sărbătoresc marcarea primului gol
Jucătorii lui Lille sărbătoresc marcarea primului golAFP
LOSC Lille se apropie de visul de calificare în Liga Campionilor. Echipa și-a prelungit la 11 seria meciurilor fără înfrângere pe Stade Pierre-Mauroy în Ligue 1, în urma victoriei cu 3-1 în fața lui Olympique de Marseille.

După ce a acumulat același număr de puncte (46) în această etapă a sezonului ca și anul trecut, Lille a început cu o mentalitate ofensivă, iar Edon Zhegrova - plin de încredere după dubla sa din meciul cu RC Lens - l-a întins serios pe portarul Pau Lopez.

Alexsandro a fost apoi aproape de a duce gazdele în avantaj în minutul 25, dar fundașul central brazilian și-a văzut șutul respins acrobatic peste bară de portarul lui Marseille.

În mod surprinzător, Marseille deține cel mai slab bilanț în deplasare din acest sezon de Ligue 1, unde a acumulat doar 10 puncte, iar acest lucru s-a simțit pe tot parcursul primei reprize, după ce a înregistrat doar un șut pe poartă.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiOpta by StatsPerform

Suporterii gazdelor aveau să asiste cu bucurie la deschiderea scorului de către Jonathan David care a marcat pentru Lille din penalty, după un fault stângaci al lui Samuel Gigot asupra celui mai bun marcator al gazdelor în acest sezon.

Lucrurile au mers din rău în mai rău pentru vizitatori: în minutul 71, fostul jucător al lui Marseille, Remy Cabella, a trimis un șut impresionant pe lângă Lopez pe colțul lung pentru a dubla avantajul lui Lille.

Marseille a reînviat șansă de a salva un punct pe final de meci, când Ismaily și-a trimis în propria poartă, presat de Aubameyang în minutul 81.

Cu toate acestea, echipa locală și-a restabilit avantajul de două goluri câteva minute mai târziu, când un Gabriel Gudmundsson nemarcat a tras la poartă din interiorul suprafeței.

O nouă victorie extinde recordul de invincibilitate al lui Lille la șapte meciuri în toate competițiile, în timp ce Marseille își îndreaptă temporar atenția spre prima manșă a sferturilor de finală ale Conference Leagu, joi, împotriva puternicei Aston Villa.

Echipa lui Gasset se află în prezent la 10 puncte de ultima poziție de calificare în UCL.

Flashscore Omul meciului: Remy Cabella (Lille)

Vedeți toate statisticile meciului aici.