Boloni și Metz, tot mai aproape de retrogradare după al 9-lea eșec în 10 partide

Ladislau Boloni, antrenorul lui Metz
Ladislau Boloni, antrenorul lui MetzProfimedia
Metz, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, cu Olympique Lyon, într-un meci din cadrul etapei a 23-a din Ligue 1.

Pentru trupa tehnicianului român, acesta a fost al 10-lea meci consecutiv fără victorie în primul eșalon al fotbalului francez.

De asemenea, pentru Ladislau Boloni este a 8-a partidă pierdută la un gol diferență în actuala ediție de Ligue 1.

Metz, un singur punct obținut în ultimele 10 etape

Echipa lui Boloni a reușit să deschidă scorul în partida de pe teren propriu cu Olympique Lyon în minutul 13, prin reușita georgianului Georges Mikautadze

Însă, oaspeții au egalat pe tabela de marcaj cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, în minutul 45+1, după golul înscris de Alexandre Lacazette, locul 2 după Kylian Mbappe în clasamentul golgheterilor din Ligue 1, cu 12 goluri.

Oaspeții au mai punctat odată în minutul 60, prin Said Benrahma, și au dus scorul la 2-1, scor final.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Este al 10-lea meci consecutiv fără victorie în Ligue 1, pentru echipa lui Ladislau Boloni.

Pentru Metz urmează partida, din deplasare, cu Nantes, din etapa a 24-a din Ligue 1.