Neymar s-a chinuit cu o echipă din Uzbekistan. Al Hilal, la un pas de înfrângere

Neymar la Al Hilal
Neymar la Al HilalProfimedia
Al Hilal a reușit doar o remiză, 1-1 cu Navbahor Namangan din Uzbekistan, la debutul în Liga Campionilor Asiei.

Starul brazilian Neymar a avut parte de o partidă tensionată la Riyadh. Al Hilal a fost nevoită să alerge după egalare până în minutele de prelungire.

Neymar, sosit luna trecută de la Paris Saint-Germain pentru suma de 90 de milioane de euro, a fost la primul său meci ca titular, după ce debutase vineri,pentru Al Hilal din postura de  rezervă, în victoria din Saudi Pro League, în deplasarea de la Al Riyadh cu 6-1.

Cu toate acestea, contra uzbecilor de la Navbahor Namangan lucrurile nu au mai decurs așa de bine. Deși echipa antrenată de Jorge Jesus i-a avut în teren pe Neymar, Ruben Neves, Malcolm sau Mitrovic, oaspeții au fost la un pas să obțină un succes mare.

Navbahor Namangan, o echipă care valorează doar puțin peste 10 milioane de euro, prin comparație cu Al Hilal, care are o valoare a lotului de aproape 260 de milioane, a condus cu 1-0 până în al 10-lea minut al prelungirilor, când Ali Al Bulayhi a marcat golul care a adus un punct pentru gazde.

E un eșec dureros al celor de la Al Hilal cu atât mai mult cu cât Navbahor, vicecampioana Superligii Uzbekistanului din 2022,  participă pentru prima dată în Liga Campionilor Asiei.

Neymar la un pas de eliminare după un gest reprobabil

Neymar, care la începutul acestei luni a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile al Braziliei, a avut în mare parte o seară pe care va încerca să o uite cât mai repede. Atacantul a fost supus unui tratament deosebit de dur din partea celor de la Navbahor.

În repriza secundă, brazilianul a fost împiedicat să execute o lovitură liberă de un adversar. Neymar l-a împins și a șutat apoi cu mingea în el. Brazilianul a avut noroc că a primit doar galben.