Steaua speră la play-off! Victorie categorică în Ghencea pentru militarii lui Daniel Oprița

CSA Steaua București s-a impus cu 5-0 în fața celor de la ACS Viitorul Tg. Jiu
CSA Steaua București s-a impus cu 5-0 în fața celor de la ACS Viitorul Tg. JiuProfimedia
În runda cu numărul 17 din Liga a 2-a, CSA Steaua București s-a impus cu 5-0 în fața celor de la ACS Viitorul Tg. Jiu.

CSA Steaua București - ACS Viitorul Tg. Jiu 5-0

După două eșecuri consecutive în campionat, Steaua obține în Ghencea primul succes din 2024. Victoria categorică obținută în fața gorjenilor îi face pe militari să aspire la un loc de play-off, elevii lui Daniel Oprița fiind în acest moment la 3 puncte distanță de Ceahlăul, echipa de pe locul 6.

Mai sunt de disputat doar două etape în faza sezonului regulat din Liga a 2-a.

Pe Stadionul Ghencea, tabela arăta la pauză doar o remiză albă, toate cele patru goluri urmând să vină în actul secund.

Introdus la pauză, Boiciuc s-a dovedit a fi o alegere bună pentru Oprița. La numai două minute de la reluarea partidei, atacantul din Republica Moldova a deschis scorul, în urma unei centrări venite din flancul drept.

Spaniolul Nacho Heras, adus luna trecută de la formația Huelva (liga a 3-a spaniolă), a majorat avantajul gazdelor în minutul 62.

Până la finalul partidei s-au marcat alte trei goluri: tânărul fundaș lateral David Maftei (19 ani) a înscris cu o execuție frumoasă din marginea careului pentru 3-0 (min 65), pentru ca Boiciuc să facă dubla în minutul 78.

Ibericul Heras a reușit și el dubla cu o lovitură de cap, în ultimul minut din timpul regulamentar, contorizând totodată cel de-al treilea său gol în tricoul roș-albastru.

De partea cealaltă, ACS Viitorul Tg. Jiu rămâne pe locul 11, cu 23 de puncte.