Miercurea Ciuc câștigă derby-ul cu Ceahlăul și urcă pe loc de play-off în Liga 2

Csikszereda M. Ciuc
Csikszereda M. Ciuc Profimedia
Două partide s-au jucat duminică în etapa a 18-a , penultima a sezonului regulat din Liga 2. De la ora 11:00, la Buftea, s-au întâlnit Progresul Spartac și Unirea Slobozia, iar de la ora 12:00, la Miercurea Ciuc, au jucat FK Miercurea Ciuc și Ceahlăul Piatra Neamţ.

”Finala” pentru play-off s-a jucat la Miercurea Ciuc. Echipa locală s-a impus cu 2-0 în partida cu Ceahlăul Piatra Neamț, a urcat pe loc de play-off și acum depinde doar de ea dacă va ceda sau nu această poziție după ultima etapă.

Richard Jelena a marcat de două ori pentru ciucani și a rezolvat partida în care echipa sa a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 30.

Căpitanul Attila Csuros a primit două cartonașe galbene în trei minute și a fost eliminat.

Cu 31 de puncte, FK Miercurea Ciuc a egalat Gloria Buzău, pe care nu o depășește la golaveraj, 18-13 față de 26-21, astfel că urcă pe locul 5.

Ceahlăul, cu 28 de puncte, coboară pe locul 8, devansată la golaveraj de Chindia, 26-17 față de 26-12.

În primul meci al zilei, Unirea Slobozia a câștigat fără emoții întâlnirea cu Progresul Spartac, cu 2-0, prin golurile marcate de Florin Purece și Christ Afalna.

Cu 37 de puncte, Unirea egalează Corvinul, dar rămâne pe locul 3 din cauza golaverajului inferior.

Este la două puncte în spatele liderului CSC Șelimbăr

Rezultate Liga 2
Rezultate Liga 2Flashscore

Runda a 18-a a debutat de joi, la Chiajna, unde CSC Dumbrăvița a produs surpriza, câștigând cu 2-0 meciul cu Concordia.

Etapa se încheie luni seară, la Mioveni, cu un joc între CS Mioveni și Steaua.

Clasament Liga 2
Clasament Liga 2Flashscore

În play-off sunt calificate matematic, cu trei etape înainte de final, CSC Șelimbăr, Corvinul Hunedoara și Unirea Slobozia.

Primele două nu au drept de promovare din cauza formei lor juridice.