După 5 partide consecutive fără victorie, Steaua obține prima victorie acasă cu FC Argeș

CSA Steaua a învins-o cu 3-1 pe FC Argeș, în cadrul rundei cu numărul 9 din Liga a 2-aFacebook / Steaua București
CSA Steaua a învins-o cu 3-1 pe FC Argeș, în cadrul rundei cu numărul 9 din Liga a 2-a.

CSA Steaua - FC Argeș 3-1

După o perioadă destul de dificilă pentru Steaua, care înaintea acestui duel înregistra 5 partide consecutive fără victorie, incluzând eșecul 3-1 cu U Cluj din Cupa României, elevii lui Daniel Oprița s-au impus în Ghencea în fața lui FC Argeș. A fost prima victorie obținută de roș-albaștri pe teren propriu în acest sezon.

Gazdele au preluat conducerea încă din minutul 12, când Raicu a profitat de o respingere greșită a portarului Bucur și a reluat în plasă. Steaua a intrat cu avantaj de 2 goluri la pauză, Chipirliu înscriind după ce s-a descurcat excelent într-un careu aglomerat al argeșenilor.

În finalul primei părți, FC Argeș a rămas în 10 oameni, după ce Panait a fost eliminat.

Partea secundă a rezervat alte două goluri care s-au marcat în ultimele 10 minute de joc. Mai întâi, Chipirliu a făcut dubla după ce a punctat din penalty în minutul 83, atacantul ajungând la o bornă de 8 goluri în 9 partide pentru Steaua în acest sezon.

În prelungirile partidei, oaspeții au redus din diferență prin Zătreanu, care a înscris golul de onoare pentru FC Argeș.

În urma acestui succes, formația lui Oprița urcă pe locul 7, poziție care duce în continuare doar în faza de play-out, cu 12 puncte, în vreme ce argeșenii sunt pe 10, cu 11 lungimi.