Victorie la limită pentru FCSB cu Sepsi. Roș-albaștrii revin la +9 față de Rapid

Alexandru Băluță a marcat golul victoriei pentru FCSB
Alexandru Băluță a marcat golul victoriei pentru FCSBProfimedia
FCSB s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Sepsi și a refăcut diferența de nouă puncte în fruntea Ligii 1.

FCSB - Sepsi 1-0

FCSB a avut încă din primele minute o mare ocazie de a deschide scorul, dar Florinel Coman a șutat din apropiere puțin pe lângă poartă.

Gazdele au deschis scorul în minutul 16, când Alex Băluță a recepționat o pasă în careu, a făcut două driblinguri scurte și a șutat la colțul lung.

Sepsi a fost la un pas de egalare în minutul 33, când Safranko a reluat cu capul din apropierea porții, dar mingea a trecut puțin pe lângă bară sub privirile unui Târnovanu înmărmurit.

Oaspeții au continuat să preseze și Dawa a fost nevoit să plonjeze la sacrificiu pentru a respinge șutul lui Păun în corner.

Tot Sepsi a bifat și ultima ocazie a primei reprize, Aganovic nereușind să lovească în plin mingea centrată de pe dreapta și Târnovanu a reușit să rețină.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

FCSB l-a pierdut pe Coman la pauză, atacantul fiind înlocuit după ce zilele trecute a acuzat unele probleme de sănătate, iar acest lucru a avut un impact semnificativ asupra capacităților ofensive ale gazdelor.

Nici Sepsi nu a excelat la acest capitol în partea secundă și nu a reușit să spargă zidul defensiv al roș-albaștrilor, care au fost cât pe ce să speculeze pe contraatac, Darius Olaru dând o pasă excelentă pentru Luis Phelipe, dar șutul acestuia din careu a fost respins in extremis de Niczuly.

S-a terminat 1-0, iar FCSB acumulează 54 de puncte, cu nouă mai multe decât ocupanta locului secund, Rapid, în timp ce Sepsi a părăsit zona play-off și este pe locul șapte, cu 33 de puncte.