Victorie fără emoții pentru FC U Craiova 1948 împotriva lui FC Voluntari

Aurelian Chițu
Aurelian ChițuProfimedia
FC U Craiova 1948 a câștigat cu scorul de 3-1 partida de pe teren propriu cu FC Voluntari, contând pentru etapa a 5-a a Superligii.

După ce au învins Rapidul în etapa precedentă pe teren propriu, ilfovenii au fost de nerecunoscut în deplasarea de la Craiova și după doar patru minute s-au văzut conduși pe tabelă.

Sidibe i-a pasat lui Chițu în interiorul careului advers, iar acesta a înscris cu un șut plasat.

Rolurile s-au inversat după doar zece minute, Chițu fiind de această dată servantul pentru Sidibe care a reușit să înscrie din apropiere. A existat o suspiciune de offside, dar după verificarea VAR golul a fost validat și craiovenii au continuat să controleze partida.

În minutul 21 partida era deja rezolvată, Van Durmen reluând în plasă o centrare din flancul drept.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

FC U Craiova 1948 nu a mai forțat după pauză, iar oaspeții au reușit să reducă prin diferență prin Sigurjonsson în minutul 78, un gol care a trezit ceva amintiri neplăcute, fiind realizat în același minut din care ilfovenii au reușit să revină în cel mai recent meci direct de la scorul de 0-3.

Nu a fost cazul și de această dată, craiovenii reușind să se impună și să obțină a doua victorie a sezonului.

Cu acest succes, formația lui Nicolae Dică a urcat până pe locul 8 (6p), în timp ce FC Voluntari rămâne pe un neașteptat loc doi (9p) cel puțin până la disputarea celorlalte partide ale etapei.