Trei eliminări și cinci goluri. FCSB învinge cu emoții ”lanterna roșie” dar își pierde căpitanul

Florinel Coman și Alex Băluță
Florinel Coman și Alex BăluțăProfimedia
Un meci spectaculos între două echipe aflate la capete opuse ale clasamentului, s-a încheiat cu victoria FCSB-ului cu 3-2 în fața celor de la FC Botoșani.

FCSB - FC Botoșani 3-2

Doar șase minute au trecut până când tabela de pe Arena Națională a fost deblocată. O pasă excelentă a lui Șut l-a lansat spre poarta adversă pe Florinel Coman, care și-a depășit în viteză adversarul direct și a reluat elegant pe lângă portarul botoșănean.

Trei minute mai târziu, Dimitrov a fost nevoit să intervină în ultimul moment pentru a respinge în corner o minge pe care scria 2-0, pentru ca lovitura de colț executată de același Coman să lovească bara oaspeților, creând din nou panică în careul echipei lui Bogdan Andone.

Ceea ce părea a fi o misiune facilă FCSB, s-a îngreunat teribil în minutul 18, când Antwi a fost eliminat după o intrare periculoasă asupra unui adversar.

Inițial, arbitrul a arătat doar galben, dar după consultarea VAR a revenit și a scos cartonașul roșu.

Următoarea marea ocazie a venit, însă, tot în contul roș-albaștrilor. Băluță a scăpat spre poarta botoșăneană și a șutat cu exteriorul, iar mingea respinsă de Ducan a ajuns la Tavi Popescu, care a șutat în transversală de la marginea careului.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Conduși la pauză, oaspeții au început tare partea a doua și au profitat de slăbiciunile din dreapta defensivei FCSB-ului. După o eroare a fundașilor, mingea a ajuns la Florescu, care a șutat din apropiere, dar Târnovanu a respins cu un reflex uimitor. Inutil, însă, pentru că Margiotta a reluat în plasă pentru 1-1.

Inițial, golul a fost anulat pentru offside, dar reluările TV au arătat că jucătorul italian, care a marcat la doar două minute după debutul în Liga 1, se afla în poziție regulamentară.

Bucuria golul a fost, însă, umbrită în scurt timp de eliminarea lui Kaprof, care a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault în preajma propriului careu și a reechilibrat situația numerică.

A fost semnalul pentru FCSB să repornească ofensiva, iar Florinel Coman a ratat o imensă ocazie în minutul 65, când șutul său din careu a fost reținut în doi timpi de Ducan.

Inevitabilul s-a produs câteva minute mai târziu. Mai întâi Dawa a reluat cu capul în plasă o centrare a lui Băluță, pentru ca apoi Coman să finalizeze elegant un contraatac al FCSB-ului și să risipească orice îndoială în privința victoriei.

FCSB va fi lipsită în etapa viitoare (FC Voluntari) de prezența lui Florinel Coman, care a văzut cartonașul galben pe final, dar și de căpitanul Darius Olaru, care a intrat extrem de periculos la un adversar și a văzut cartonașul roșu după intervenția VAR, riscând o suspendare de cel puțin două etape.

În superioritate numerică din nou, oaspeții au reușit să mai marcheze încă o dată prin Ofosu, oferind detaliile unui final încins, însă FCSB a rezistat și a luat toate cele trei puncte.

Cu acest succes, FCSB se desprinde la zece puncte în fruntea Ligii 1 (58p), în timp ce Botoșaniul rămâne pe ultima poziție cu 20 de puncte.