Spectacol pe Cluj Arena. CFR a câștigat derby-ul cu ”U” după un thriller cu șapte goluri

Remontada CFR Cluj
Remontada CFR ClujOpta by Stats Perform / Profimedia
CFR Cluj a reușit să se impună în derby-ul cu ”U” Cluj cu 4-3, după una dintre cele mai spectaculoase partide ale sezonului în Liga 1.

”U” Cluj - CFR Cluj 3-4

Epilogul etapei a șasea a programat un duel de gală, un derby de Cluj care nu a dezamăgit niciun moment.

”Șepcile roșii” au pornit ca din tun și după 10 minute aveau deja avantaj pe tabelă după reușita lui Ianis Stoica, care nu mai marcase din 11 aprilie 2022, într-un meci FCSB - FC Voluntari 4-0.

Stoica avea să răzbune această perioadă de secetă, reușind dubla în minutul 38, însă CFR a dat o lovitură grea moralului studenților, reușind să reducă din diferență la ultima fază a primei reprize prin Otele.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Avounou (56) și Ajeti Arlind (68) au marcat pentru o remontada de senzație a feroviarilor, însă bucuria nu a durat decât zece minute, Ianis Stoica obținând un penalty transformat cu siguranță de Dan Nistor (78).

Experiența CFR-ului avea să își spună, însă, cuvântul în cele din urmă, Betancor (82) consfințind victoria în cel de-al 79-lea derby al Clujului, unul dintre cele mai frumoase din istorie, pe lângă cele șapte goluri, ambele echipe irosind și alte uriașe ocazii de gol.

După acest succes, feroviarii au urcat pe locul 5 în clasament, cu 10 puncte, dar și un meci mai puțin disputat, în timp ce ”U” Cluj ocupă poziția a 12-a cu 6 puncte.