Spectacol la Botoșani - Voluntari. Șase goluri, două roșii și penalty ratat în ultimul minutAgerpres
FC Botoşani a terminat la egalitate cu FC Voluntari, scor 3-3, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii de fotbal.

FC Botoșani - FC Voluntari 3-3

Oaspeții au deschis scorul prin Doru Andrei (6), botoşănenii au punctat de două ori, prin Victor Dican (38) şi Gabriel David (42), La pauză scorul a fost egal, 2-2, ilfovenii egalând prin Robert Popescu (45), aflat la primul său gol în Superligă.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

FC Voluntari a trecut din nou în avantaj, marcând prin Vadim Rață (59 - penalty), după un henț comis de Victor Dican.

Eduard Florescu (71) a marcat al treilea gol al gazdelor, după ce FC Voluntari rămăsese în zece oameni, atacantul slovac Adam Nemec fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben (61).

Şi FC Botoşani a avut un jucător eliminat, pe fundaşul nigerian Junior Pius (76), pentru cumul de cartonaşe galbene.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

FC Voluntari putea obține victoria, dar Vadim Rață a ratat un penalty în min. 90+8 (a apărat Răzvan Ducan). Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru un fault comis de Romario Benzar la Andrei Dumiter.

FC Botoşani rămâne fără victorie după 16 etape, având opt egaluri şi opt eşecuri.

FC Voluntari are o victorie, patru egaluri şi un eşec în ultimele şase etape.