Sabău, dezamăgit după egalul dintre U și Craiova: ”Am jucat modest”

Ioan Ovidiu Sabău
Ioan Ovidiu SabăuProfimedia
U Cluj și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-o partidă din etapa a 10-a a Superligii la fotbal.

Antrenorul ardelenilor, Ioan Ovidiu Sabău, nu este mulțumit de jocul echipei, dar pare resemnat. Cu o serie de jucători de bază printre care Dan Nistor și Vali Gheorghe nerecuperați complet, Sabău nu pare să emită pretenții mai mari pentru acest moment.

O primă repiză în care am jucat destul de modest. Nu am avut ritm, destul de timizi. Am jucat lent, nu am jucat din două atingeri. Am ajuns cu puțini jucători în preajma careului. Am pierdut mingi, i-am pus pe contraatac. O primă primă repriză clar controlată de Craiova, a doua controlată de noi. Am dominat. Am avut curaj să jucăm. Puteam să pierdem și jocul.

”Sunt mulțumit de jucători în repriza a doua. Cu teamă l-am introdus pe Dan Nistor. Voiam să joace doar 30 de minute. La fel și cu Alex Chipciu. Ei sunt doi jucători importanți, doi lideri. Sunt jucători care pot face diferența”.

”E foarte important să recuperez toţi jucătorii, aici îl includ şi pe Vali Gheorghe. Trebuie să arătăm cum am arătat repriza a doua şi cum am arătat la Arad. Individual, arătăm foarte bine, dar trebuie să formăm şi o echipă acum”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău.

Oltenii au condus până la final,  Nicușor Bancu înscriind cu un voleu frumos din interiorul careului în minutul 31, după o minge respinsă inițial în urma unui șut încercat de Markovic. Veteranul Dan Nistor avea să restabilească egalitatea în prelungiri cu un șut puternic expediat din marginea careului.

Partida ”U” Cluj - Universitatea Craiova s-a terminat 1-1