Remiză spectaculoasă între UTA și Rapid, cu un moment controversat în care a fost implicat și VAR

Remiză spectaculoasă între UTA și Rapid.
Remiză spectaculoasă între UTA și Rapid.Opta by Stats Perform / Profimedia
UTA Arad și Rapid București au terminat la egalitate, 2-2, în primul meci al etapei a 13-a din Liga 1.

UTA Arad - Rapid București 2-2

Rapid a deschis scorul în minutul 12, când Funsho Bamgboye a îndeplinit o simplă formalitate după o pasă a lui Petrila, care l-a găsit demarcat în fața porții adverse.

Șapte minute mai târziu (19), Rareș Pop a restabilit egalitatea după un contraatac finalizat cu un șut din interiorul careului, însă giuleștenii au intrat la cabine în avantaj, același Funsho marcând golul de 2-1 după ce a recepționat o pasă printre în spatele defensivei gazdă.

Cu un minut mai devreme, UTA a crezut că a marcat golul de 2-1, fundașii rapidiști respingând mingea din apropierea liniei porții. Senzația a fost că balonul a intrat cu toată circumferința în poartă, însă reluările TV nu au fost edificatoare, iar din camera VAR verdictul a fost că meciul poate continua.

Golul al doilea al arădenilor a venit în minutul 75, când fostul rapidist Luckassen a înscris printr-o finalizare simplă din fața porții.

Pe lângă cele patru goluri, ambele echipe au avut numeroase alte ocazii de a marca, UTA irosindu-le pe cele mai mari, dar șuturile gazdelor fie au fost blocate de portarul Horațiu Moldovan, fie au trecut puțin pe lângă țintă. De cealaltă parte, șutul lui Borza la ultima fază, a trecut agonizant de aproape de bara din stânga a porții arădene.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

După această remiză, UTA Arad a acumulat 11 puncte și ocupă locul 14 în Liga 1, în timp ce giuleștenii au 23 de puncte și sunt momentan pe locul 3.