Ratările anului și un gol de cascadorii râsului încasat de Petrolul! Meci nebun pe Oblemenco

FC U Craiova s-a impus cu 2-0 în fața Petrolului
FC U Craiova s-a impus cu 2-0 în fața PetroluluiProfimedia
În runda cu numărul 21 din Superliga României, FC U Craiova 1948 s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în fața Petrolului.

FC U Craiova - Petrolul 2-0

Primele două echipe din Superliga care intră oficial în vacanța de iarnă au oferit un meci special pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova.

În ambele reprize am avut parte de ratări colosale de partea ambelor tabere, la pauză tabela arătând 0-0. Zima a avut o paradă formidabilă în minutul 10 la un voleu din interiorul careului expediat de Blidar. Portarul ceh avea însă să primească un gol de cascadorii râsului în partea secundă.

La mijlocul primei părți, Musi și Dumitriu au irosit și ei la aceeași fază șanse foarte bune a-i duce în avantaj pe ploieșteni.

Tânărul atacant de 19 ani nu l-a putut învinge apoi pe Gurău, deși a primit mingea în fața porții într-o poziție excelentă, la o fază la care ploieștenii au recuperat după o gafă a lui Companucci.

În actul secund, Constantino l-a trimis în teren pe Blănuță, o piesă extrem de importantă în atacul oltenilor. După un șut al lui Bauza care nu a prins spațiul porții, atacantul Craiovei nu a reușit să devieze în poartă o centrare bună trimisă în careu de Chițu, la o fază la care 90% dintre cei aflați pe Oblemenco au văzut mingea în plasă.

În cele din urmă, Achim a spart gheața cu un șut puternic din interiorul careului.

De partea cealaltă, Omrani nu l-a putut învinge din 2 metri pe portarul Gurău, care respinsese în față un șut venit din linia mediană a Petrolului.

Chițu a nimerit bara din interiorul careului după ce a trecut de Huja.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În ultimele minute de joc am asistat la un gol de cascadorii râsului. După ce a reținut balonul în siguranță, portarul Zima a vrut să degajeze, însă Blănuță s-a pus în fața lui, fără a-l incomoda în vreun fel. Goalkeeperul l-a luat practic la țintă pe Blănuță, dorind să degajeze, iar balonul a ajuns în poartă după ce l-a lovit în spate pe atacantul oltenilor.

Cele două formații sunt în acest moment la egalitate de puncte (27), ambele pe loc de play-out, în avantaj fiind oltenii datorită rezultatului din meci direct.