Rapid și U Cluj au jucat amicale cu echipe din Liga II. Botoșani a întâlnit Zimbru Chișinău

Rapid a câștigat amicalul cu CS Tunari
Rapid a câștigat amicalul cu CS TunariRapid
Pentru a-și menține jucătorii care nu sunt convocați în priză, Rapid și Universitatea Cluj au disputat partide amicale.

FC Rapid a câștigat cu 3-0 cu CS Tunari

Echipa de fotbal FC Rapid a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-0 (1-0), formația din Liga a II-a CS Tunari într-o partidă amicală disputată pe Stadionul Giulești.

Conform site-ului oficial al clubului FC Rapid, golurile au fost înscrise de Paul Iacob (minutul 15), Jayson Papeau (minutul 52) și Alexandru Albu (penalty, minutul 62).

Cristiano Bergodi, care sâmbătă a împlinit 59 de ani, a folosit numeroși jucători de la formația de tineret, printre care și Dan Matei Şucu, fiul acționarului majoritar Dan Şucu.

La partidă a asistat din tribune și fostul jucător rapidist Antonio Sefer. Transferat în această vară la Hapoel Beer Sheva, Sefer a revenit în țară de câteva zile după ce campionatul Israelului a fost întrerupt din cauza incidentelor armate din ultima perioadă.

Tehnicianul Cristiano Bergodi a folosit în acest meci următorul unsprezece: Drăghia (Ungureanu) - Onea, Săpunaru (D. Şucu jr), P. Iacob (E. Iencsi), Braun (Nenciu) - Oaidă (Ebersbach), Al. Albu - El Sawy (Bamgboye), B. Valle (R. Stanciu), Papeau (E. Dănilă) - I. Oprișan (Petrila, K. Soni).

De partea cealaltă, pentru CS Tunari au evoluat: Moroz (Isvoranu) - Bârfă (Alex), Stoian, Sima (Rogac), Florică (Feraru) - Licsandru (Zanea) - Plumbuitu (D. Despa), Bustea (Geantă), Ene (L. Mitrică), P. Mitrică (D. Gheorghe) - Ivanovski (Tache).

U Cluj a învins CSM Reșița

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a învins cu scorul de 2-1 (2-0) divizionara secundă CSM Reșița, sâmbătă, într-o partidă amicală disputată pe Stadionul Cetate din Alba Iulia.

Conform paginii oficiale de Facebook a clubului din Superligă, golurile formației conduse de Ovidiu Sabău au fost marcate de Ianis Stoica (minutul 13) și Alexandru Cîmpanu (minutul 32), în timp ce pentru CSM Reșița a înscris Ciprian Rus (minutul 78).

Universitatea Cluj a început partida cu următorul unsprezece: Chirilă - Oancea, Simion, Miron, Peteleu - Cîmpanu, Silaghi, Fossati, Vali Gheorghe - Manu, Stoica.

După pauză, Sabău i-a mai introdus în teren pe Gorcea, Popadiuc, Perianu, Hofman, Crișan, Vitan, Bota, și Pojar.

FC Botoșani, învinsă cu 2-1 de Zimbru Chișinău în amical

Echipa de fotbal FC Botoșani a fost învinsă cu scorul de 2-1 (2-1) de Zimbru Chișinău, ocupanta locului 4 din campionatul Republicii Moldova, într-o partidă amicală disputată, sâmbătă, pe Stadionul Municipal din Botoșani.

Conform paginii oficiale de Facebook a grupării din Superliga, golurile au fost marcate de Alin Şeroni (minutul 9) pentru FC Botoșani și Marin Căruntu (minutul 31) și Alex Misarăș (minutul 44) pentru Zimbru Chișinău.

Antrenorul Dan Alexa a folosit în această partidă următorul unsprezece: Ducan - Petro, Mutombo, Şeroni, Țigănașu - Florescu, Casap, Jaly, Dragu - Pinson, Ilicic.

FC Botoșani, ultima clasată din clasamentul Superligii, va disputa în următorul meci după pauza competițională prilejuită de partidele echipei naționale, la 23 octombrie, în deplasare, cu Sepsi OSK, în cadrul etapei a 13-a.