Rapid rămâne fără victorie și după meciul de la Craiova. Suporterii au solicitat demisia lui Mutu

Craiova a câștigat meciul cu Rapid
Craiova a câștigat meciul cu RapidUniversitatea Craiova
Universitatea Craiova a câștigat derby-ul cu Rapid București și a înregistrat prima victorie din play-off.

Universitatea Craiova - Rapid București 3-1

Rapid a rămas în zece oameni din minutul 14, când Valentin Costache a primit al doilea cartonaș galben, pentru un fault la Ştefan Vlădoiu. Chiar și așa, oaspeții au reușit să deschidă scorul, prin atacantul croat Marko Dugandzic (30 - penalty), după un henț comis în careu de Alexandru Crețu.

Universitatea a egalat prin Alexandru Cîmpanu (38), cu un șut superb la colțul lung.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În finalul primei reprize (45+3), Ştefan Baiaram (Universitatea) a primit cartonaș roșu pentru un fault tare asupra lui Alexandru Albu, dar arbitrul Radu Petrescu a revenit asupra deciziei după ce a văzut reluările video, arătându-i doar cartonaș galben.

Universitatea, care a dominat clar jocul, a reușit să încline balanța pe final, prin doi jucători introduși de antrenorul Eugen Neagoe după pauză. Jovan Markovic (82) a adus echipa gazdă în avantaj, după ce portarul Horațiu Moldovan a respins șutul lui Crețu, iar Ante Roguljic a închis tabela (90+2), după o minge recuperată de Andrei Ivan.

Rapid a ajuns la șase meciuri consecutive fără victorie (E2, Î4).

În sezonul regulat, Rapid s-a impus la Craiova cu 1-0, iar în retur scorul a fost egal, 2-2.