Rapid a făcut scor pe terenul lui U Cluj. Vătăjelu, autogol cum rar se vede

Prima victorie a sezonului pentru Rapid
Prima victorie a sezonului pentru RapidProfimedia
Rapid București a câștigat clar partida de pe terenul Universității Cluj, scor 3-0. Giuleștenii au avut noroc la primele două reușite, un șut deviat și un autogol antologic marcat de Vătăjelu.

Universitatea Cluj - Rapid București 0-3

Cele două formații vin după o primă etapă în care au înregistrat rezultate de egalitate. Universitatea Cluj a obținut un rezultat de egalitate în deplasare la Petrolul Ploiești, scor 1-1, în timp ce Rapid a remizat pe teren propriu cu Sepsi OSK, scor 0-0.

Statistici meci
Statistici meciStatsPerform

Clujenii au avut două ocazii bune de a marcat în prima repriză prin Chipciu. În minutul 9 a trimis cu capul pe lângă poartă, iar șutul din minutul 32 a fost reținut de Horațiu Moldovan. Rapidiștii au replicat prin Papeau, în minutul 31. Șutul acestuia din lovitură liberă a trecut însă peste poarta clujenilor. Nouă minute mai târziu, Funsho are o incursiune centrală și finalizează cu un șut pe lângă poartă. Atacantul nigerian a mai avut două ocazii bune de a înscrie însă finalizările acestuia au fost imprecise.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Oaspeții avea să deschidă scorul în ultimul minut al primei reprize, prin golgheterul Dugandzic. Cîrjan i-a scos o minge la marginea careului de 16 metri, iar șutul acestuia a fost deviat, lăsându-l fără replică pe Gorcea

În repriza secundă rapidiștii s-au dezlănțuit. Cârja, Funsho și Dugandzic au ratat ocazii bune de a majora avantajul oaspeților. În cele din urma, în minutul 62, Vătăjelu are o intervenție nereușită în careu și marchează în propria poartă din doar câțiva metri.

După șase minute, Chipciu și apoi Filip nu reușesc să-l învingă pe Horațiu Moldovan. Papeau avea să marcheze golul trei pentru Rapid, în minutul 72, printr-un șut expediat de la marginea careului mic.

În urma acestui rezultat, Rapid acumulează patru puncte și rămâne fără gol primit în cele două etape scurse. Universitatea Cluj rămâne cu punctul cucerit la Ploiești, iar în următoarea etapă va juca în deplasare la FC U Craiova 1948. Rapidiștii revin în Giulești, unde vor primi vizita lui Botoșani.