Rapid a defilat în meciul cu Dinamo. Rrahmani a înscris din nou o dublă

Rapid București a defilat în meciul cu Dinamo. Rrahmani a înscris din nou o dublăProfimedia
Rapid București s-a impus fără drept de apel în derby-ul cu Dinamo București, scor 4-0, din cadrul etapei a opta a Superligii de fotbal.

Rapid București - Dinamo București 4-0

Rapid a pus capăt seriei de cinci partide consecutive fără înfrângere. Jucătorii antrenați de Cristiano Bergodi au controlat partida autoritar și au deschis scorul în minutul 35, după un penalty obținut de fundașul Christopher Braun. Rrahmani și-a asumat responsabilitatea și a înscris cu siguranță.

În repriza secundă, rapidiștii s-au dezlănțuit. În minutul 56, Oaidă a majorat scorul după un corner executat de Petrila. După doar 5 minute, Petrila a înscris după ce a trecut printre doi fundași dinamoviști. Tabela a fost închisă de autorul primului gol, Rrahmani. Acesta este al patrulea gol în două partide pentru Rrahmani, care îi pune în pericol locul de titular lui Dugandzic, golgheterul actual al echipei.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Rapid a înregistrat al doilea succes consecutiv și a urcat, cel puțin pentru moment, pe locul doi în clasament. Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare la Oțelul Galați.

Dinamo a suferit al patrulea eșec în opt etape și rămâne cu opt puncte în clasament. În etapa a noua, Dinamo București va primi vizita FCU Craiova 1948.