Puncte împărțite între Sepsi și Farul, într-un meci în care gazdele au avut două goluri anulateProfimedia
Sepsi Sf. Gheorghe și Farul Constanța au terminat la egalitate, 1-1, meciul direct din etapa a 3-a.

Sepsi - Farul 1-1

Sepsi a fost echipa care a dominat începutul de partidă, constănțenii reușind arareori să ajungă în apropierea careului advers, vizibil deranjați de pressingul agresiv al gazdelor.

Marius Ștefănescu a avut o mare ocazie de a deschide scorul, dar șutul său din centrul careului a trecut puțin pe lângă poartă, îniante ca Darius Oroian să împingă mingea în poartă cu cinci minute înainte de pauză, însă ”centralul” Andrei Chivulete a considerat că fundașul covăsnenilor l-a faultat pe Larie în faza premergătoare.

Patru minute mai târziu (44), Louis Munteanu a reușit să deschidă scorul cu un șut excelent plasat din afara careului, însă bucuria gazdelor a durat doar un minut, pentru că imediat după reluare Safranko a restabilit egalitatea după ce Buzbuchi nu a putut decât să respingă în față un șut al gazdelor.

Repriza a doua s-a desfășurat într-o notă mai mare de echilibru, ambele echipe având câteva bune ocazii de a trece în avantaj.

Gazdele au crezut că au reușit acest lucru în minutul 58, când Dumitrescu a reușit să-l învingă pe Buzbuchi, dar dintr-o poziție suspectă de offside.

O fază grea, judecată timp de aproape cinci minute de camera VAR, s-a încheiat în cele din urmă cu decizia de anulare a golului lui Sepsi.

Louis Munteanu putea fi eroul ”marinarilor” în a doua parte a reprizei secunde, însă atacantul a șutat mai întîi puțin pe lângă poarta lui Niczuly (69), pentru ca apoi să nu profite de o gafă monumentală a defensivei adverse, o pasă greșită a lui Florin Ștefan lăsându-l în postura de unu la unu cu Niczuly, dar șutul său a întâlnit bara.

După ce glonțul i-a trecut pe la ureche, Sepsi a forțat victoria și și-a mai creat câteva ocazii de gol, însă de fiecare dată Buzbuchi a fost la post și a reținut.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Ganea a scăpat singur spre poarta gazdelor cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, dar în loc să șuteze cu stângul de la marginea careului, a preferat o pasă în interiorul suprafeței de pedeapsă care a fost interceptată cu ușurință de fundașii covăsnenilor.

S-a terminat 1-1, un rezultat care nu ajută niciuna dintre cele două echipe și care le menține pe ultimele două locuri din play-off. Sepsi este pe 5, cu 26 de puncte, în timp ce Farul închide plutonul cu 25 de puncte.