Poli Iași pierde pe teren propriu cu Hermannstadt. Dublă pentru Balaure

Prima victorie pentru Hermannstadt
Prima victorie pentru HermannstadtHermannstadt
Politehnica Iași nu a reușit să-și treacă în cont primele puncte în Superliga nici în urma partidei de pe teren propriu cu Hermannstadt.

Poli Iași - Hermannstadt 1-3

Ambele echipe veneau după înfrângeri în prima etapă, Poli Iași în deplasare la CFR Cluj (2-0), iar Hermannstadt pe teren propriu cu Farul (0-1).

Statistici meci
Statistici meciStatsPerform

Experiența sibienilor și-a spus cuvântul, aceștia reușind să se desprindă pe tabela de marcaj prin dubla lui Balaure (min. 11 și 59), chiar dacă posesia a aparținut ieșenilor.

În minutul 73, Luis Phelipe a luat o acțiune pe cont propriu și i-a pasat lui Carlos Jatoba în fața porții, care a îndeplinit o simplă formalitate și a reușit să reducă din diferență.

Gazdele au încercat să egaleze pe final de meci, însă fără succes. Mai mult, în minutul 87, Gabi Iancu a marcat primul său gol al sezonului și a stabilit scorul final, Poli Iași - Hermannstadt 1-3.