Poli Iași - FCU Craiova 1948: Duelul noilor antrenori s-a terminat indecis

Tony și Trică
Tony și TricăAgerpres
Politehnica Iaşi a terminat la egalitate cu FCU 1948 Craiova, scor 0-0, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Poli Iași - FCU Craiova 1948 0-0

Meciul a fost un duel între foşti coechipieri deveniți antrenori, portughezul Tony şi Eugen Trică, la ora debutului pe băncile tehnice ale celor două echipe în acest sezon.

Prima repriză a adus două faze controversate, ambele analizate de arbitrajul video (VAR): un gol marcat de William Baeten pentru oaspeți şi anulat pentru ofsaid (16) şi un penalty acordat inițial pentru henț la Nicolas Samayoa (30) şi anulat ulterior. Arbitrul Rareş George Vidican a prelungit prima repriză cu 11 minute.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Finalul primei reprize a adus şi ocazii mari pentru ieşeni, însă Ionuț Gurău l-a blocat pe Adel Bettaieb (45+8) şi a apărat mingea trimisă cu capul de Sergiu Buş (45+9).

Poli a mai ratat prin suedezul Kevin Kabran (84), care a trimis cu capul pe lângă poartă din 6 metri.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Oaspeții puteau da lovitura în minutele adiționale, dar Sekou Sidibe a trimis în bară după o neînțelegere între fundaşii Florin Ilie şi Ştefan Ştefanovici (90+2).

Poli Iaşi a ajuns la şase etape consecutive fără victorie, patru egaluri şi două eşecuri.

FCU Craiova are doar două puncte în ultimele nouă etape.

Ambele partide directe din sezonul regulat s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1.