Petrolul câștigă în prelungiri, după ce Farul a egalat în minutul 90

Prima victorie pentru Petrolul
Prima victorie pentru PetrolulPetrolul
Final de meci dramatic pe stadionul Ilie Oană din Ploiești. Petrolul a condus cu 2-0 și s-a văzut egalată în minutul 90, dar a izbutit să câștige grație unui gol marcat în prelungiri.

Petrolul - Farul 3-2

Elevii lui Gheorghe Hagi înregistrează al doilea eșec consecutiv în Superligă, după ce a etapa precedentă a pierdut pe teren propriu cu Poli Iași.

Gazdele, Petrolul Ploiești, iau o gură de oxigen prin prima victorie din acest sezon.

Petrolul a avut 2-0, prin golurile marcate de brazilianul Jair (48) și de Gheorghe Grozav (68), cu un șut de la distanță, dar Farul a reușit egalarea, grație golurilor semnate de brazilianul Mateus Santos (73) și de Nicolae Carnat (90), care a deviat inspirat șutul lui Tudor Băluță. Nigerianul Christian Irobiso (90+3) a marcat golul victoriei ploieștenilor.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În următoarea etapă, Petrolul va juca în Giulești, cu Rapid.

Pentru Farul urmează dubla din turul trei al Conference League, împotriva lui Flora Tallinn. Prima manșă va avea loc la Ovidiu, în 10 august, în timp ce returul se va disputa după o săptămână în Estonia.