Pedeapsă severă pentru Cătălin Carp (UTA Arad) după gestul nesportiv din meciul cu Botoșani

Cătălin Carp (UTA Arad) într-un duel cu un jucător al Universității Craiova
Cătălin Carp (UTA Arad) într-un duel cu un jucător al Universității CraiovaProfimedia
Comisia de Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal a luat, miercuri, decizia suspendării jucătorului Cătălin Carp, de la UTA Arad, pentru trei partide, aplicându-i totodată și o penalitate sportivă de 4.000 lei, informează site-ul oficial al LPF.

În minutul 82 al partidei dintre AFC Botoșani și UTA Arad, scor 2-2, din etapa a 10-a a Superligii, jucătorul echipei oaspete, Cătălin Carp a fost eliminat după ce l-a lovit intenționat cu piciorul pe adversarul său, Cyril Zabou, căzut pe gazon în urma unui contact direct.

În cadrul aceleiași ședințe, Comisia de Disciplină a decis sancționarea jucătorului Andrei Ivan, de la Universitatea Craiova, eliminat în partida cu Universitatea Cluj, scor 1-1, cu suspendare pentru un meci și penalitate sportivă de 740 lei.

Aceeași pedeapsă de suspendare pentru un meci și penalitate sportivă de 740 de lei a primit și David Kiki, de la Farul Constanța, pentru cartonașul roșu din partida cu Dinamo București, câștigată de echipa antrenată de Gheorghe Hagi cu 2-0.

Cazul Țicu, amânat

Cazul jucătorului echipei Petrolul Ploiești, Valentin Țicu, eliminat în partida cu AFC Hermannstadt, a primit ca termen de judecată din partea Comisiei de Disciplină data de 4 octombrie.

Petrolul Ploiești a terminat la egalitate cu FC Hermannstadt, 0-0, duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 10-a a Superligii de fotbal. Gazdele au jucat aproape tot meciul în zece oameni, după ce Valentin Țicu a fost eliminat în minutul 6, pentru un fault dur la Dragoș Iancu. Fotbalistul oaspeților s-a ales cu fractură deschisă de peroneu la piciorul stâng și a fost operat la un spital din București.