Oficialii UTA Arad, verdict în cazul lui Rareș Pop. Ce s-a întâmplat cu tânărul jucător

În minutul 71 al întâlnirii dintre UTA Arad și FC Hermannstadt, Rareș Pop s-a prăbușit pe gazon după o acțiune pe cont propriuProfimedia
În meciul disputat marți seara între UTA Arad și FC Hermannstadt, încheiat cu scorul de 1-0 pentru arădeni, spectatorii aflați pe Arena Francisc Neuman au fost martori la un moment pe care nimeni nu dorește să îl vadă pe un teren de fotbal.

În minutul 71 al întâlnirii dintre UTA Arad și FC Hermannstadt, Rareș Pop se prăbușește pe gazon după o acțiune pe cont propriu.

Arbitrul Viorel Flueran oprește jocul, iar medicii intră imediat pe teren pentru a-i acorda tânărului de 17 ani primul ajutor. La scurt timp este solicitat și echipajul de pe ambulanță, care îl preia pe Rareș Pop. Jucătorul și-a revenit după câteva minute, iar la finalul partidei a sărbătorit alături de colegii săi victoria obținută de arădeni.

Verdict final în cazul lui Rareș Pop

După încheierea meciului, Rareș Pop a mers la spital, acolo unde medicii i-au făcut analize de sânge, EKG și computer tomograf. Verdictul cadrelor medicale a fost unul clar: oboseală cronică, potrivit GSP.

La o zi după acest episod, sportivul s-a prezentat din nou la spital pentru un alt set de investigații. Potrivit sursei menționate, rezultatele au ieșit bine.

Rareș Pop a leșinat la ședința de antrenament

Nu este prima dată când Rareș Pop trece printr-o astfel de situație. Oficialii clubului UTA Arad au confirmat faptul că un moment asemănător s-a consumat cu trei zile înainte de meciul de play-out cu Hermannstadt. La finalul antrenamentului, tânărul s-a prăbușit pe gazon, însă și-a revenit mult mai repede.

Sportivul este speriat de această problemă și se teme foarte mult pentru visul său: acela de a juca fotbal.

Program infernal

Rareș Pop este elev în clasa a 11-a la Colegiul Național ”Moise Nicoară” din Arad. În fiecare dimineață merge la cursuri de la ora 8, apoi pleacă la antrenamentele echipei. Ulterior, sportivul revine la școală pentru a studia încă 2-3 ore.

În actualul sezon, tânărul mijlocaș a înregistrat performanțe foarte bune: are 4 goluri marcate și 2 pase decisive în 27 de apariții pentru UTA în toate competițiile.

Totodată, a adunat 4 selecții la naționalele de tineret ale României (una la naționala U20 și 3 la echipa U19, pentru care a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă).

UTA ocupă poziția 14 în play-out, loc de baraj. În următoarea etapă, elevii lui Mircea Rednic vor juca în deplasare cu FC Argeș. Duelul este programat pe 8 mai, de la orele 18:30.

Urmărește FC Argeș - UTA Arad pe Flashscore!