O singură echipă din play-off are jucători în Echipa Etapei Flashscore

Ibrahima Conte a primit cea mai mare notă în această etapă
Ibrahima Conte a primit cea mai mare notă în această etapăProfimedia
Flashscore îți prezintă Echipa Etapei după desfășurarea partidelor din cadrul rundei a 3-a din play-off-ul și play-out-ul Superligii României de fotbal.

La fel ca și în runda precedentă, echipa etapei este dominată de jucătorii din play-off. Dintre echipele care se bat pentru titlul de campioană, doar CFR Cluj are doi reprezentați în echipa etapei: Birligea și Deac

Cea mai mare notă a fost obținută de fundașul Ibrahim Conte, de la UTA, în timp ce FC Voluntari a dat cei mai mulți jucători, trei.

Echipa etapei
Echipa etapeiFlashscore

Portar

Cristian Gurău (FCU Craiova 1948) - Nota Flashscore: 7.7

Gurău a reușit să închidă poarta oltenilor în deplasarea de la Iași. Portarul a avut trei intervenții bune în fața jucătorilor ieșeni.

Fundași

Diogo Costa (UTA Arad) - Nota Flashscore: 8

UTA a învins lanterna roșie FC Botoșani și a urcat pe primul loc în play-off. Fundașul s-a achitat perfect de sarcinile defensive, fiind unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Ibrahima Conte (UTA Arad) - Nota Flashscore: 8.2

Fundașul din Guinea a marcat singurul gol al partidei cu Botoșani. El a reluat cu capul cornerul executat de Micovski. Acesta este primul gol reușit de Conte în România.

Samayoa Nicolas (Poli Iași) - Nota Flashscore: 8.1

Fundașul din Guatemala a fost declarat cel mai bun jucător al meciului din Iași și FCU Craiova 1948.

Igor Armas (Voluntari) - Nota Flashscore: 7.9

Fundașul moldovean a înscris al doilea gol al victoriei lui Voluntari de la Petrolul Ploiești. Armas a marcat al doilea gol din acest sezon cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Rață.

Mijlocași

Luca Mihai (Poli Iași) - Nota Flashscore: 8.1

Luca Mihai a prins echipa etapei deși a început partida pe banca de rezerve. Jucătorul a fost trimis pe teren în minutul 35, după ce Allanzinho s-a accidentat. Luca Mihai a intrat bine în jos însă și a fost desemnat unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Vadim Rață (Voluntari) - Nota Flashscore: 8.1

Rață a contribuit decisiv la primele două goluri marcate de Voluntari la Ploiești. După ce a înscris cu o lovitură de cap, Rață a centrat perfect pentru ca Armas să majoreze avantajul ilfovenilor.

George Merloi (Voluntari) - Nota Flashscore: 7.8

Merloi a fost introdus pe teren în minutul 45, imediat după reușid să-i paseze decisiv lui Nemec, care a dus scorul la 0-3. În repriza secundă, Merloi a închis tabela în minutul 60, când a îndeplinit o simplă formalitate din fața porții goale.

Atacanți

Claudiu Micovski (UTA Arad) - Nota Flashscore: 7.7

Vârful împrumutat de Rapid la UTA a centrat decisiv la singurul gol marcat de arădeni. Aceasta este a patra pasă decisivă din acest sezon.

Daniel Birligea (CFR Cluj) - Nota Flashscore: 8.1

Atacantul clujenilor a făcut recital în Giulești. Birligea a înscris de trei ori în primele 37 de minute și a fost desemnat jucătorul meciului. Acesta este primul hattrick marcat de atacant în acest sezon, el ajungând la 11 goluri marcate.

Ciprian Deac (CFR Cluj) - Nota Flashscore: 7.9

Deac a pasat decisiv la primele două goluri marcate de Birligea în Giulești. Jucătorul a ajuns la 11 pase decisive în acest sezon, având în cont și două goluri.