O nouă lovitură pentru Denis Alibec după ce a fost eliminat! Decizia Comisiei de Disciplină

În meciul cu Universitatea Craiova, Denis Albec a ratat un penalty, a dat o pasă de gol și a fost apoi eliminatProfimedia
Comisia de Disciplină din cadrul FRF a luat o decizie în ceea ce privește faza în urma căreia Denis Alibec a primit cartonașul roșu în meciul dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța, încheiat 1-1.

În minutele de prelungire ale primei reprize, atacantul constănțean a primit direct cartonașul roșu din partea centralului Andrei Chivulete, după ce pe reluări s-a putut observa cum Alibec l-a lovit cu cotul în cap pe Ștefan Vlădoiu la o acțiune la care niciunul dintre cei doi fotbaliști nu se afla în posesia balonului.

Decizia Comisiei de Disciplină

Gestul lui Alibec a fost încadrat la ”comportare violentă”, motiv pentru care jucătorul de 32 de ani a primit o amendă de 5.000 de lei.

Mai mult decât atât, golgheterul Farului din acest sezon nu va mai putea evolua în acest final de stagiune. Liderul are două partide grele de disputat, cu FCSB și CFR Cluj în care nu îl va putea folosi pe Alibec.

"Universitatea Craiova vs. FCV Farul Constanța - Eliminare Alibec Denis (oaspeți) - În temeiul art. 63.1.b, raportat la art. 63.2.4.a din RD, se sancționează jucătorul cu suspendare pentru două jocuri și penalitate sportivă de 5.000 lei", a fost comunicatul emis de membrii Comisiei de Disciplină.

Reacția lui Hagi: ”Nu e o problemă foarte mare că Alibec lipseşte acum"

Deși are două meciuri extrem de grele, care vor conta enorm în ceea ce privește noua câștigătoare a titlului, Gheorghe Hagi e convins că elevii săi vor putea obține rezultate bune chiar și fără prezența experimentatului jucător din atac.

”Am bătut în toate meciurile de acasă, chiar şi fără Denis. Nu e o problemă foarte mare că Alibec lipseşte acum. El ne-a adus aici, dar echipa câştigă meciurile, nu jucătorul, el face diferenţa.

Nu e problema mea, presiunea e pe mine să găsesc soluţii pentru acest meci. Va fi plin stadionul. Sper să găsesc o formulă ideală, care să confirme că suntem cei mai buni.

Pot reveni cel puţin trei jucători: Băluţă, Larie şi Mazilu. Mazilu 100% revine. Vor conta toate detaliile, ambele faze le facem mai bine decât ei”, a declarat Gheorghe Hagi la Digisport.

Farul primește vizita celor de la FCSB duminică, 21 mai, în cadrul rundei cu numărul 9 din play-off-ul Superligii. Duelul începe de la orele 21:00.

Urmărește Farul Constanța - FCSB pe Flashscore!