Lovitură pentru Rapid București! Cât va lipsi Claudiu Petrila de pe teren

Claudiu Petrila
Claudiu PetrilaProfimedia
Atacantul s-a accidentat grav în partida câștigată de Rapid cu 2-0, pe teren propriu, în fața Universității Craiova, într-un meci din etapa a 14-a din SuperLiga.

Giuleștenii au mai multe probleme după partida cu oltenii: Claudiu Petrila s-a accidentat grav la gambă și a fost înlocuit cu Jayson Papeau în minutul 66, iar Andrei Borza, tânărul de 17 ani,  a acuzat crampe și a fost scos de pe teren de Bergodi în minutul 70, iar  în locul său a fost trimis pe teren Răzvan Onea

”Petrila va lipsi cel puțin trei săptămâni”

Acționarul Rapidului, Victor Angelescu a anunțat că Petrila are 90% ruptură musculară care-l va ține departe de gazon cel puțin trei săptămâni, mai probabil o lună.

Atacantul va rata meciul de cupă cu CSA Steaua, dar și derby-ul cu FCSB din SuperLigă.

Sperăm să nu fie o ruptură mai mare să fie mai mult, dar 3-4 săptămâni va sta pe bară. La noi când e un jucător în formă se accidentează. A fost Emmers, apoi Rrahmani, acum Petrila. Suntem foarte dezamăgiți de ce s-a întâmplat cu Petrila, așa cum s-a întâmplat și cu Rrahmani, dar asta e viața de fotbalist, ce să-i faci”, a declarat Victor Angelescu, la Fanatik.

Petrila a fost împrumutat până în iarnă de la CFR Cluj pentru 500.000 de euro, iar giuleștenii au opțiunea de cumpărare a atacantului pentru încă aproximativ 250.000 de euro.

Atacantul a reușit să marcheze 4 goluri și să dea 6 pase de gol în 12 partide jucate pentru Rapid.