Universitatea Craiova prinde trenul Conference League. Calificarea s-a decis la loviturile de departajare

Universitatea Craiova - Universitatea Cluj 1-1 (5-4 după loviturile de departajare)Profimedia
Oltenii se duelează cu clujenii pentru calificarea în preliminariile Conference League.

Universitatea Craiova - Universitatea Cluj 1-1 (5-4)

Note jucători

Note jucătoriFlashscore

Universitatea Craiova a reușit să înscrie în prelungiri, minutul 119, Houri fiind cel care a marcat din penalty. Câteva momente mai târziu, oltenii au reușit să înscrie din nou, dar golul a fost anulat. Apoi, Universitatea Cluj a primit penalty și a egalat prin Nistor (min. 120+10), iar meciul a intrat la loviturile de departajare, unde oltenii s-au impus cu 5-4.

0-0 după primele 90 de minute. Universitatea Craiova și Universitatea Cluj intră în prelungiri.

Valentin Gheorghe ratează din fața porții pe finalul partidei. Jucătorul a încercat un lob peste portar, dar mingea s-a dus afară.

Universitatea Craiova a avut cea mai mare ocazie din repriza a doua, dar portarul clujenilor a fost pe poziții.

Partida pare că se îndreaptă către prelungiri, cu un raport al șuturilor pe poartă de 3-3. Oancea și Silaghi au mai avut două ocazii în a doua repriză, dar nu au reușit să înscrie.

În minutul 27 al partidei, Dan Nistor a centrat în careu, iar Masoero a reluat cu o lovitură de cap respinsă de Popescu.

Universitatea Craiova are prima ocazie a meciului, minutul 9. Alexandru Crețu a trimis un șut de la distanță care a "mușcat" gazonul, dar Gertmonas a respins în corner!

Echipele de startFlashscore

Univ. Craiova a disputat treizeci de meciuri în acest sezon, cu un bilanț de treisprezece victorii, zece egaluri și șapte înfrângeri. Scorul lor general este de 47:38. Pe teren propriu, a disputat cincisprezece meciuri, cu șapte victorii, cinci egaluri și trei înfrângeri, cu un scor de 23:17. În ultimul lor meci competițional, Univ. Craiova a învins Sepsi cu scorul de 3:2. Printre jucătorii cheie pentru Univ. Craiova se numără Alexandru Mitriță și Andrei Ivan, ambii selecționați pe baza mediei de rating din ultimele cinci meciuri disputate în turneu, și Anzor Mekvabishvili, selecționat tot pe baza mediei de rating din ultimele cinci meciuri disputate în turneu.

"U" Cluj a disputat treizeci de meciuri în acest sezon, cu zece victorii, douăsprezece remize și opt înfrângeri. Scorul lor general este de 35:38. În deplasare, a disputat cincisprezece meciuri, cu cinci victorii, opt remize și două înfrângeri, cu un golaveraj de 21:19. În ultimul lor meci competițional, "U" Cluj a învins Oțelul Galați cu scorul de 2:0. Printre jucătorii cheie pentru "U" Cluj se numără Federico Anselmo, care ocupă locul 3 în clasamentul principalilor asistenți cu zero pase decisive, și Robert Silaghi și Ante Roguljic, ambii aflați pe locurile 1 - 2 împărțite în clasamentul principalilor asistenți cu câte o pasă decisivă.

În ultimele cinci meciuri dintre Univ. Craiova și "U" Cluj din acest campionat, Univ. Craiova a câștigat două partide, în timp ce trei meciuri s-au încheiat la egalitate. Ultimul meci dintre cele două echipe a avut loc în februarie 2024 și s-a încheiat la egalitate, scor 2:2.

Ofensiva Univ. Craiova este remarcabilă și este mai bună decât ofensiva lui "U" Cluj. "U" Cluj a marcat până acum patruzeci și nouă de goluri (a împărțit locul 9 cu locul 10 în competiție). Univ. Craiova a marcat până acum șaizeci și cinci de goluri (a împărțit locurile 3 - 4 în competiție). Apărarea celor două echipe este medie. Univ. Craiova a primit până acum cincizeci și două de goluri (împărțită între locurile 10 și 11 în competiție). "U" Cluj a primit patruzeci și opt de goluri (locul 8 în competiție) până acum.