Înfrângeri la scor pentru Rapid și Dinamo în ultimele amicale ale verii. Egal pentru FCSB

Adrian Mutu în cantonamentul din Slovacia
Adrian Mutu în cantonamentul din SlovaciaRapid București Facebook
Echipa de fotbal Rapid București a pierdut, miercuri, ultimul meci amical înaintea începerii Superligii, cu scorul de 1-4, în fața campioanei Slovaciei, Slovan Bratislava, partidă disputată în cadrul stagiului de pregătire pe care îl desfășoară la Samorin (Slovacia).

Răzvan Oaidă a marcat singurul gol al giuleștenilor, printr-un șut din afara careului, în minutul 74. Pentru Slovan au înscris Marko Tolic (7), Sharani Zuberu (49), Kevin Wimmer (63) și Juraj Kucka (84).

Formația folosită de antrenorul Adrian Mutu în partida cu Slovan Bratislava: H. Moldovan (Drăghia, 63) - I. Cristea, Săpunaru (Junior Morais, 28), P. Iacob - Braun (Onea, 54), Al. Albu (Oaidă, 59), Kait (Emmers, 75), Cîrjan (Pănoiu, 75), Fl. Ştefan (V. Costache, 75) - Al. Ioniță II (Papeau, 54), Borja Valle (Al. Stan, 54; Bamgboye, 75).

În precedentele trei partide amicale din Slovacia, formația giuleșteană a încheiat la egalitate, 1-1, cu FK DAC 1904 Dunajska Streda, a învins cu 1-0 pe ETO Gyor, și a trecut de Raca Bratislava cu scorul de 5-0.

Rapid va debuta în noul sezon al Superligii României pe 14 iulie, pe stadionul Giulești, cu formația Sepsi OSK.

Dinamo București - Dinamo Kiev 1-4

Tot cu 1-4 a pierdut și Dinamo partida de pregătire cu Dinamo Kiev.

Formația pregătită de Mircea Lucescu a început în forță și Nazar Voloshyn a deschis scorul în minutul 10 al partidei.

Opt minute mai târziu, Anton Tsarenko a dublat avantajul ucrainenilor, iar Ahmed Bani a redus din diferență în minutul 40, executând impecabil o lovitură liberă.

Vladislav Dubinchak și Vladislav Kabaev au stabilit scorul final în repriza secundă.

Dinamo: Dujmovic - Moura, Giafer, Bena, Grigore, Amzar - N. Rosu, Iglesias, Bani - Ghezali, Abdallah

Rezerve: Golubovic - I. Rosu, Goncalo, Tira, A. Irimia, Cretu, D. Irimia, Borcea, Patriche, Ciubotaru, Buleica, Pop, Florescu

FCSB - Paok Salonic 1-1

După ce a pierdut la scor cu Anderlecht (2-5), FCSB a terminat la egalitate cu PAOK Salonic în cantonamentul din Țările de Jos (1-1).

Golul roș-albaștrilor a fost marcat de Florinel Coman după o pasă decisivă a lui Miculescu, în timp ce pentru formația pregătită de Răzvan Lucescu a marcat Gordeziani, după o gafă comisă de noua achiziție din Africa de Sud, fundașul Ngezana.

FCSB va începe noul sezon din SuperLigă în deplasare, cu U Craiova 1948.

Echipa de start a FCSB-ului: Vlad - Ovidiu Popescu, Dawa, Haruț, Radunovic - Șut, Djokovic, Olaru - Băluță, Miculescu, Coman

Într-o altă partidă Petrolul Ploiești a terminat la egalitate, 1-1, în compania formației croate NK Osijek, în timp ce ”U” Cluj a pierdut cu 2-1 amicalul cu polonezii de la Raków Częstochowa, pe lista marcatorilor aflându-se și internaționalul Deian Sorescu.

Oțelul Galați a terminat la egalitate cu Vojvodina Novi Sad, 2-2 (1-0), miercuri, în ultimul său meci amical jucat în stagiul de pregătire din Austria. Ştefan Bodișteanu (35) și George Cîrjan (62) au marcat golurile echipei antrenate de Dorinel Munteanu.

Pentru Vojvodina, echipă clasată pe locul 5 în sezonul trecut în Serbia, au punctat Filip Malbasic (64) și Nikola Cumic (73).

Oțelul a început cu R. Stoian - A. Rus, I. Neagu, Yabre, Jelev - A. Lopez, Cisotti, Teles - Bodișteanu, Fatai, V. Jardan. Rezerve au fost A. Păun - Farcaș, Serrao, Ghiocel, Panait, Nedelea, Bordun, Gorovei, Oct. Ursu, Cîrjan, Adăscăliței, Dimitrov, Diego, Tănasă, Pablo, Nica.