Ghinion teribil pentru Dinamo. Scapă din nou victoria din mână în ultimele minute

Zeljko Kopic, înmărmurit după ce echipa sa a pierdut iar puncte pe final
Zeljko Kopic, înmărmurit după ce echipa sa a pierdut iar puncte pe finalProfimedia
FC U Craiova și Dinamo București s-au confruntat într-un meci crucial în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Câștig de cauză păreau să aibă oaspeții, care au condus cu 1-0 până în minutul 90, dar s-au văzut egalați în momentul expirării timpului regulamentar.

FC U Craiova - Dinamo 1-1

Eugen Trică a surprins și a trimis pe teren un prim ”11” din care au lipsit Bauza și Bahassa. Ca urmare, amenințarea ofensivă a formației oltene a avut mult de suferit, gazdele cedându-le inițiativa adversarilor lor.

Iar Dinamo nu s-a lăsat prea mult invitată să atace, ratând câteva mari ocazii de a deschide scorul, cea mai mare fiind semnată de Bordușanu, care a driblat mai mulți fundași adverși în careu și a șutat, dar mingea a fost reținută de Gurău.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Prestația jalnică a Craiovei a fost taxată cu două minute înainte de pauză.

Milanov a înscris primul său gol pentru Dinamo. Bulgarul s-a aflat la capătul unei acțiuni pe flancul drept a lui Abdallah, care a intrat în careu și a centrat pe jos. Gregorio a recepționat și a pasat scurt, Milanov reușind să deschidă scorul cu un șut plasat.

Trică a mutat la pauză și i-a aruncat în luptă pe Achim, Bauza și Negru, dar fără un impact major asupra evoluției echipei.

Dinamo s-a retras în apărare, încercând să protejeze acest avantajos prețios și să speculeze pe un eventual contraatac găurile din defensiva adversă.

Tactica nu a dat roade, ”câinii” pierzând din nou puncte prețioase pe final de meci. Blănuță a egalat cu umărul în minutul 90 și a readus-o pe Dinamo în zona retrogradării, care a fost la doar câteva minute distanță de a părăsi ”zona roșie”.

Dinamo are 20 de puncte și ocupă în prezent locul 14, în timp ce FC U Craiova este ”lanterna roșie”, ocupând locul 16 cu 18 puncte.